Arkitektkonkurrence om ny multihal til 500 millioner er på trapperne

Der skal bygges en ny multihal for omkring 500 millioner kroner, og inden længe skydes en arkitektkonkurrence om projektet i gang.

Med en donation på 400 millioner kroner fra Den A.P. Møllerske Støttefond er der sat gang i planerne om at opføre en ny multihal i Tingbjerg Idrætspark.

Multihallen bliver på cirka 12.000 kvadratmeter og skal rumme både breddeidræt, elitesport og kulturelle arrangementer.

Hallen skal have plads til 2.000 tilskuere, der fortrinsvis placeres på teleskoptribuner, som kan foldes ind. Desuden skal der blandt andet være en bevægelseshal for børn og unge, facililiteter til styrketræning, foreningszoner og en café.

Arkitektkonkurrencen, som Den A.P. Møllerske Støttefond står for, sættes i gang i midten af 2025. Det bliver første skridt på rejsen mod en bygning, der både i funktion og arkitektur skal spille sammen med Tingbjergs karakteristiske udtryk og grønne omgivelser.

Placeringsmæssigt peger forvaltningerne på den vestlige del af idrætsparken, hvor multihallen vil få en synlig og central placering, samtidig med at der tages hensyn til eksisterende bebyggelse og bevaringsværdig natur. For at muliggøre byggeriet kræves der dog ændringer i Fingerplanen og dispensationer fra den gældende skovbyggelinje – et arbejde, der allerede er i gang i dialog med relevante myndigheder.

Placeringen betyder, at nogle af de eksisterende fodboldbaner må flyttes. Derfor lægges der også op til, at dele af det nuværende græsareal omdannes til kunstgræs, så spillekapaciteten bevares. Derudover overvejes det at opgradere stadionbanen i området.

Ifølge de nuværende vurderinger skal der i tilknytning til multihallen etableres 392 parkeringspladser. Her anbefales en kombination af parkeringshus og terrænbaserede pladser.

Multihallen finansieres gennem en ny ejendomsfond, som Den A.P. Møllerske Støttefond stifter. Københavns Kommune vil stille et lån på op til 150 millioner kroner til rådighed – rente- og afdragsfrit de første 10 år – og indgå en erhvervslejekontrakt med fonden, så kommunen bliver lejer af hallen og står for driften fremover.

Derudover udlejer kommunen grundarealet til fonden på markedsvilkår. Ejendomsfonden får også mulighed for at uddele eventuelle overskud til kommunen, da støtten ikke anses som statsstøtte og hallen alene skal rumme lovlige kommunale aktiviteter.

Multihallen skal være bæredygtig og fremtidssikret, og der har været en bred inddragelse af både borgere og foreninger i arbejdet med at definere funktionerne. Der forventes blandt andet faciliteter til flere idrætsgrene, publikumsfaciliteter, møde- og fællesrum, samt attraktive udearealer med plads til ophold og leg. Netop forbindelsen mellem hallens indre og ydre liv er en vigtig del af helhedsvisionen for projektet.

I forbindelse med arkitektkonkurrencen nedsættes en jury med både arkitekter og repræsentanter fra Københavns Kommune af Den A.P. Møllerske Støttefond. Vinderprojektet forventes overdraget til ejendomsfonden, som herefter står for realiseringen.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling