Lavpriskæden Dollarstore, der i Danmark hedder Big Dollar. Foto: Dansk Byudvikling.
Lavpriskæden Dollarstore, der i Danmark hedder Big Dollar. Foto: Dansk Byudvikling.

Den svenske detailkæde Big Dollar åbner en ny butik på 3.200 kvadratmeter i Center Øst i Sønderborg.

Butikken placeres ved siden af Bauhaus, Biltema og Billig Blomst ved den tidligere JF-fabrik, som Hanssen Ejendomme omdanner til et moderne handelsområde.

Det skriver ejendomsselskabet med base i Daugård i en pressemeddelelse.

– Sønderborg har for alvor sat sig på landkortet som handelsby, og det er vi stolte af at have været med til at bygge videre på, udtaler Michael Andersen, administrerende direktør i Hanssen Ejendomme.

Arbejdet begyndte i starten af august med etableringen af en ny varegård til Billig Blomst. Derefter skal en del af det eksisterende butiksareal bygges om og omdisponeres, så der bliver plads til Big Dollar.

Kæden har i dag 12 butikker i Danmark og er en del af svenske Dollarstore, som i 2023 blev købt af den finske detailkoncern Tokmanni. Koncernen driver mere end 390 butikker i Finland, Sverige og Danmark.

– Vi har igennem længere tid haft et stort ønske om at etablere os i Sønderborg, og indledte dialogen med Michael Andersen fra Hanssen Ejendomme for mere end fem år siden. Nu bliver det endelig en realitet, udtaler dansk landechef for Big Dollar, Peter Jakobsen.

Det officielle første spadestik tages den 25. august 2026. Hvis tidsplanen holder, slår Big Dollar dørene op til den nye butik i andet kvartal 2027.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev