
De 978 indbyggere i Grauballe kan inden for en årrække forvente at få selskab af nye naboer, der lugter knap så meget som de nuværende.
Gennem det nystiftede selskab 3B Bolig vil ejendomsudviklerne René Birch, Poul Konrad Beck og Thomas Bøgild-Jakobsen udvide byen et par kilometer nord for Silkeborg med omkring 40 hektar boligområder.
René Birchs GMB Ejendomme har indsendt en ansøgning til Silkeborg Kommune om ønsket om den kommende byudvikling i det østlige Grauballe.
– GMB står for at projektere og købe ydelserne ind i fagentrepriser, men bygherre er 3B Bolig, oplyser Poul Konrad Beck.
Projektet omfatter omkring 510 boliger og er opdelt i tre etaper. Størstedelen af arealet er ikke omfattet af den gældende kommuneplan og vil derfor kræve nye kommuneplanrammer.
Første etape er allerede udlagt til boliger og omfatter ifølge materialet 112 boliger, fordelt på 35 åben-lave og 77 tæt-lave boliger.
Ifølge Poul Konrad Beck bliver rækkehusene opført som træhuse i ét plan af LCA Elementer. Mens parcelhusgrundene skal sælges, bliver rækkehusene opført som lejeboliger. Rækkehusene vil blive solgt til en af medejerne af 3B Bolig eller en kapitalfond, når de er fuldt udlejede.
– Det er ikke sådan, at vi i 3B Bolig kommer til at drive dem selv. Hvis det endeligt er, at de bliver på egne hænder, så bliver det hos en af anpartshaverne i 3B Bolig, siger Poul Konrad Beck.

De to øvrige etaper af den kommende byudvikling dækker tilsammen omkring 20 hektar og er endnu ikke indarbejdet i kommuneplanen.
Projektet forudsætter en forlængelse af Søndre Grauballevej mod Grauballe Gudenåvej. GMB Ejendomme tilbyder at betale for vejforlængelsen, hvis arealerne langs vejen samtidig bliver optaget i kommuneplanen og efterfølgende lokalplanlagt.
En anden afgørende brik er Grauballegaard, hvor der i dag er svineproduktion. Produktionen giver lugtgener og begrænser allerede nu mulighederne for boligbyggeri i dele af Grauballe.
GMB Ejendomme oplyser, at Grauballegaard har tilkendegivet, at svineproduktionen vil blive nedlagt, hvis alle tre etaper optages i kommuneplanen og senere lokalplanlægges. Kommunen understreger dog, at en mere bindende aftale vil være nødvendig.
Hos 3B Bolig håber man, at man kan gå i gang med projektet midt i 2027. Økonomien i projektet kan selskabet til gengæld ikke løfte sløret for.
– Vi tror på casen. Sådan kan jeg sige det, lyder det fra Poul Konrad Beck.
Silkeborg Kommune har gennem en årrække haft en høj befolkningstilvækst, og med de mange nye boliger i Grauballe er der udsigt til, at kommunen kan få endnu flere nye skatteborgere. Der følger dog også kommunale udgifter med.
Kommunens beregninger viser, at Grauballe Skole vil skulle udvides fra ét til to spor fra skoleåret 2032-2033. På dagtilbudsområdet forventes der allerede i 2034 et underskud på 27 pladser til børn fra nul til to år og 15 pladser til børn fra tre til seks år. I 2039 kan manglen vokse til henholdsvis 55 og 58 pladser.
De nødvendige investeringer er ikke indarbejdet i kommunens nuværende budget.
Plan-, Vej- og Trafikudvalget anbefalede 11. august, at projektet tages med i det igangværende kommuneplanarbejde for Grauballe.
Det betyder dog ikke, at de 510 boliger er godkendt. Kommunen skal fortsat vurdere, hvor meget boligudvikling området kan rumme, og hvordan skole, dagtilbud og infrastruktur kan følge med.






















