BoligGruppen har fået ny administrerende direktør. Bestyrelsen har udpeget Gitte Bech, der allerede arbejder i virksomheden som chef for udvikling og udlejning, og hun tiltræder posten med det samme.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
Udnævnelsen kommer efter en længere rekrutteringsproces med både interne og eksterne kandidater.
Ifølge bestyrelsesformand og medejer Carsten Skov stod det efter processen klart, at den rette kandidat allerede fandtes internt. Han har midlertidigt fungeret som direktør siden oktober, hvor virksomheden sagde farvel til daværende direktør Jacob Petz, som havde siddet på posten i 3,5 år.
Men vender Carsten Skov nu tilbage til rollen som bestyrelsesformand.
– Gitte har været i BoligGruppen i ni måneder og kender allerede vores portefølje, projekter og organisation, udtaler Carsten Skov.
– Samtidig kommer hun med en solid faglighed inden for ejendomsmarkedet og nogle stærke menneskelige egenskaber. Vi står et rigtig godt sted som virksomhed, men har fortsat ambitioner, og her har Gitte allerede vist det drive, der skal til for at bringe BoligGruppen til næste niveau.
Som administrerende direktør får Gitte Bech ansvaret for den daglige drift, organisationen og virksomhedens økonomi. Hun skal sikre, at BoligGruppen fortsætter sit vækstspor og lever op til de langsigtede mål.
Gitte Bech siger, at hun er stolt over udnævnelsen og ser frem til at videreudvikle virksomheden sammen med medarbejderne.
– BoligGruppen er en virksomhed med stærke værdier, dygtige medarbejdere og et stort potentiale, udtaler Gitte Bech.
BoligGruppen fik i 2024 et resultat før skat på 23 millioner kroner, mens overskuddet efter skat lød på godt 18 millioner kroner. Selskabet købte i november 2024 de 32.000 kvadratmeter erhvervsbygninger på Telehøjen 1 i Odense af ATP Ejendomme og PFA Ejendomme for 78 millioner kroner.























