Det danske boligmarked går ind i foråret med stigende priser og fortsat aktivitet, men manglen på boliger til salg lægger en dæmper på salget. Det fremgår af den seneste boligbrief fra ejendomsmæglerkæden Home og Danske Bank.
Fra januar til februar er salget af huse stort set uændret, mens salget af ejerlejligheder er steget. Salget af sommerhuse er derimod faldet. Samtidig er priserne steget for alle tre boligtyper i løbet af den seneste måned. Huspriserne er steget med 0,6 procent, lejlighedspriserne med 2,2 procent og sommerhuspriserne med 0,1 procent.
Selv om priserne stiger, viser boligbriefen, at der bliver holdt færre fremvisninger. Antallet af fremvisninger er faldet med 3,7 procent for huse, 2,5 procent for ejerlejligheder og 12,2 procent for sommerhuse fra januar til februar.
– Det betyder, at boligkøberne ikke har så meget at vælge imellem, og de savner nye potentielle hjem at tage på fremvisning i. De føler måske lidt, de har set de boliger, de er på markedet lige nu, siger Homes boligmarkedsanalytiker Henrik Hauthorn Jensen i en pressemeddelelse.
Boligmarkedets købelyst er dog fortsat stærk. De boliger, der er til salg, bliver solgt relativt hurtigt og ofte til gode priser. Fremvisninger plejer typisk at føre til handler en til to måneder senere.
Sammenlignet med februar sidste år er der i dag flere handler med både huse og lejligheder, mens sommerhussalget er faldet. Samtidig ligger boligpriserne tydeligt højere end for et år siden. Huspriserne er steget omkring ti procent, lejlighedspriserne over tretten procent og sommerhuspriserne godt syv procent på landsplan.
Udviklingen er den samme i hovedstadsområdet. Her er fremvisningerne faldet, men antallet af handler og priserne er fortsat stigende. I løbet af det seneste år er huspriserne i hovedstadsområdet steget med 11,6 procent, mens priserne på ejerlejligheder er steget med 17,6 procent.
Ifølge boligbriefen er det derfor ikke købernes økonomi eller interesse, der mangler. Det er i højere grad manglen på boliger til salg, der holder aktiviteten tilbage på boligmarkedet.























