Jesper Dalsgaard, Sebastian Dall og Martin Edlund Jensen. Foto: PR.
Jesper Dalsgaard, Sebastian Dall og Martin Edlund Jensen. Foto: PR.

Det går stærkt hos den tekniske rådgivningsvirksomhed SD+ med base i Hørby ved Holbæk Fjord.

Ifølge en pressemeddelelse har virksomheden med blot to år på bagen rundet en samlet omsætning på næsten 102 millioner kroner, og nu bliver der skruet yderligere op for ambitionerne.

Den danske kapitalfond Executive Capital køber 45 procent af virksomheden for et tocifret millionbeløb. Kapitalfonden får samtidig to repræsentanter i ejerkredsen og bestyrelsen, Jesper Dalsgaard og Stig Myken.

– Vi investerer i SD+, fordi de har en rigtig spændende forretningsmodel og et netværk i branchen, som er på et niveau, man sjældent ser hos virksomheder i den her alder. Derudover er der et enormt skaleringspotentiale, som vi kan hjælpe med at løfte, udtaler Stig Myken, der har været medstifter af selskaber som Fullrate, Hiper og Tricent Security Group.

SD+ blev etableret i maj 2024 af Sebastian Dall og Martin Edlund Jensen og har i dag 33 ansatte samt 16 eksterne konsulenter. Virksomheden har hovedkontor i Holbæk og leverer teknisk projektledelse til blandt andet store byggeprojekter, pharmavirksomheder, domicilbyggerier og infrastrukturprojekter som Nordhavnstunnellen.

Væksten har været markant. I virksomhedens første 12 måneder var omsætningen 35,9 millioner kroner. De følgende 12 måneder steg den til 65,8 millioner kroner, svarende til en vækst på 83,3 procent. I det første officielle årsregnskab, der dækkede 17,5 måneder, var omsætningen 72 millioner kroner og bruttofortjenesten 28,3 millioner kroner.

Nu er målet langt større. SD+ vil firedoble både omsætning og indtjening over de næste fem år. Planen er blandt andet at udvide geografisk fra Sjælland til resten af Danmark og senere udlandet samt gå ind på nye markeder og forretningsområder.

– Vi har hele tiden vidst, at vi skulle styre SD+ som en virksomhed, der på sigt skulle blive stor, og vi er allerede godt på vej, men hvis vi skal skalere vores medarbejderstab og omsætning fra nuværende niveau til en trecifret millionskala, så kræver det, at vi gør det på den rette måde, med de rette kræfter og med den rette kapital. Derfor kommer Executive Capital ind netop nu, udtaler Martin Edlund Jensen, administrerende direktør i SD+.

Virksomheden vil især styrke sin position inden for datacentre, energi og infrastruktur. Samtidig vil SD+ udvide sin rådgivning til bygherrer og etablere flere specialiserede forretningsområder.

Kapitalfonden ser især et voksende behov for teknisk projektledelse. Ifølge Executive Capital udgør tekniske installationer i dag ofte mere end halvdelen af byggesummen i store og avancerede byggerier, hvor kompleksiteten samtidig er steget markant.

SD+ fortæller, at virksomheden ofte bliver hentet ind, når byggeprojekter allerede er kommet på afveje. Fremover er ambitionen i højere grad at komme ind tidligere i projekterne, så problemer med økonomi, koordinering og tidsplaner kan forebygges.

Med investeringen vil SD+ dermed gå fra en hurtigt voksende specialistvirksomhed til et langt større teknisk konsulenthus. Målet er ifølge stifterne at blive markedsleder og byggebranchens største og foretrukne tekniske konsulentvirksomhed.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev