Coop har planer om at renovere Brugsen på Jægersborg Allé 21 i Charlottenlund. I samme ombæring vil dagligværekoncernen tilføje fire etager med otte boliger oven på den tidligere Irma-butik.
Skitseforslaget for projektet er udarbejdet af Sweco Architects, og det blev præsenteret for borgerne i Gentofte kommune på et borgermøde i juni 2025.
Det kommende nybyggeri tager afsæt i nabobebyggelserne og opføres i samme højde, fremgår det af projektmaterialet.
“Bygningen tilpasses nabobebyggelserne i bygningsdybden og forskydes således at der skabes en sammenfletning og synergi mellem ny bygning og de eksisterende nabobebyggelser”, lyder det.
Projektet har faktisk været på tegnebrættet siden 2021, men blev sat på pause på grund af adgangsproblemer fra Jensløvs Tværvej. De problemer er nu er løst.
Byplanudvalget krævede en mere åben facade i stueetagen og en tilbagetrukket facade. Ejendommen er omfattet af en kommuneplanramme, der tillader op til fem etager og en bebyggelsesprocent på 100.
Det nye projekt øger etagearealet til 2.050 kvadratmeter, hvilket svarer til en bebyggelsesprocent på 146 procent og inkluderer parkeringskælder med to pladser per bolig samt 646 kvadratmeter udendørs opholdsarealer.
Ifølge Gentofte Kommune fik projektet på borgermødet en positiv modtagelse, men der var bemærkninger om bygningens tilpasning til naboerne, en for mørk facade, støj fra varelevering og affaldshåndtering samt aktivitet på tagterrassen.
Disse punkter skal adresseres, hvis politikerne i kommunen beslutter, at lokalplanarbejdet for projektet skal fortsætte.





















