
En nyopført investeringsejendom på Park Allé i Brøndby er sat til salg for 87,5 millioner kroner.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra EDC Erhverv Poul Erik Bech København, som har fået ejendommen på hylderne.
Ejendommen er opført i 2024 af Coop Ejendomme og rummer både dagligvarebutik og boliger. Det er grunden til, at den er sat til salg.
– Hos Coop Ejendomme har vi en strategi om kun at have dagligvarebutikker i vores ejendomsportefølje – ikke boligejendomme. Derfor har vi valgt at sætte ejendommen på Park Allé i Brøndby til salg, udtaler Peter Holten-Jensen, ejendomsudviklingschef i Coop Ejendomme.
Ejendommen har et samlet areal på 2.880 kvadratmeter og ligger på en 4.870 kvadratmeter stor grund. I stueplan ligger en 365discount-butik på mere end 1.000 kvadratmeter, mens de øvrige etager indeholder 13 såkaldte rækkehuse på mellem 136 og 156 kvadratmeter. Hele ejendommen er fuldt udlejet og har energimærke A2015.
EDC Erhverv Poul Erik Bech oplever stor interesse for nyere boligudlejningsejendomme i og omkring København.
– Investorer efterspørger i stigende grad mixed-use ejendomme, hvor man får flere indtægtskilder i samme aktiv og samtidig opnår en god risikospredning. Kombinationen af en stærk dagligvarelejer med lang uopsigelighed og nyere boliger gør ejendommen til en interessant investeringscase, udtaler Michael Thodsen, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech København.
Han fremhæver desuden beliggenheden på Vestegnen som en styrke. Området omkring Park Allé er under udvikling, og den kommende letbane samt den korte afstand til Glostrup Station og det overordnede vejnet gør området attraktivt for både bolig- og erhvervslejere.






















