
Dagrofa styrker sin position på ejendomsmarkedet ved at etablere et nyt ejendomsselskab.
Det oplyser dagligvarekoncernen i en pressemeddelelse.
Initiativet er en del af en offensiv vækststrategi, hvor koncernen vil investere 1,3 milliarder kroner og i stigende grad eje de bygninger, som nye butikker skal ligge i.
– Vi vil gerne have sat flere nåle i landkortet. Vi ønsker at investere i ejendomme, og vi vil gerne eje ejendomme på, hvad vi mener er gode lokationer. Der kan selvfølgelig være eksempler, hvor leje er eneste mulighed eller den bedste løsning, siger Martin Roesgaard, som er direktør for Ejendomsudvikling i Dagrofa.
Særligt supermarkedskæden Meny oplever stor interesse fra kommuner, investorer og private aktører, der ønsker en butik i lokalområdet. Med det nye ejendomsselskab vil Dagrofa signalere, at koncernen er en seriøs partner, som kan tænkes ind tidligt i nye ejendomsprojekter.
Ifølge ledelsen er det mindre afgørende, om en ejendom huser Meny, Spar, Min Købmand eller Let-Køb, så længe beliggenheden er den rette og rammerne understøtter købmanden.
Ved at eje flere ejendomme får Dagrofa mulighed for at udvikle både bygninger og placeringer mere målrettet og tilpasse dem til de enkelte kæder uden at skulle afvente en udlejer.
Ved udgangen af 2025 havde Dagrofa i alt 544 butikker fordelt på koncernens kæder, hvilket svarer til en vækst på 6 procent siden 2022.





















