Danmarks største klatrekæde, Boulders, vil de kommende år for alvor tage springet ud i Europa.
Det oplyser kæden i en pressemeddelelse.
Kæden planlægger at åbne mindst ti nye centre i Danmark, Norden og Tyskland inden 2028. Det skal ske med den globale investeringsfond Verlinvest som ny majoritetsejer.
– Deres kapital og internationale netværk vil hjælpe os på vejen, udtaler Ole Mørk, koncernchef og medejer af Boulders sammen med Martin Videbæk Petersen.
Boulders driver allerede ti haller i Danmark og har mere end 60.000 månedlige besøgende.
Ifølge koncernchef Ole Mørk er målet at skabe flere lokale klatrefællesskaber med moderne faciliteter, caféer og events, der kan tiltrække både nye og erfarne klatrere.
Opkøbet af Boulders er en del af Verlinvests strategi om at opbygge en international klatreplatform, som allerede tæller den britiske kæde The Climbing Hangar.
– Boulders passer naturligt ind i vores Climbing Platform. Sammen med The Climbing Hangar i Storbritannien bringer de et stærkt brand, et loyalt fællesskab og en dokumenteret evne til at skalere, udtaler Ben Black, administrerende direktør i Verlinvest, der sammen med projektchef Olivia Gautier indtræder i Boulders’ bestyrelse.
Verlinvests Climbing Platform omfatter i dag 21 lokationer. Verlinvest har erfaring med at skalere sports- og underholdningsbrands globalt, herunder K1 Speed, Karafun og Baller League via V3 Ventures.
Boulders har i forvejen klatrehaller i Vanløse, i Odense, i Københavns Sydhavn, i Valby, på Amager og i Hvidovre samt hele fire centre i Aarhus. Desuden åbner en ny klatrehal på 2.500 kvadratmeter i løbet af 2025 på Skjernvej i Aalborg Øst.























