Dronefotografi af Rørbækhuse. Foto: Decento.
Dronefotografi af Rørbækhuse. Foto: Decento.

Den 4. august 2025 blev en glædens dag, da de første beboere i Rørbækhuse kunne låse døren op til deres nye hjem.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Sakskøbing Boligselskab, som står bag nybyggeriet.

Det almene boligprojekt har været ramt af udfordringer. Oprindeligt blev totalentreprisen tildelt Adsbøll Entreprise i samarbejde med Klaus Nielsen Rådgivende Ingeniørfirme og H+TNT Arkitekter.

Adsbøll Entreprise gik i begyndelsen af juli 2022 konkurs, og i 2023 blev projektet igen ramt af problemer, da Norman og Stoffregen, som havde tømrerentreprisen, gik konkurs.

– Færdiggørelsen af boligerne har været præget af en række uforudsete udfordringer, som har forsinket processen, udtaler Lene Rørholt, formand for Sakskøbing Boligselskab.

– Men vi har fastholdt de høje kvalitetskrav hele vejen igennem og sikret et solidt og holdbart resultat. Det glæder os at kunne byde beboerne velkommen i boliger, der lever op til vores standarder

Sakskøbing Boligselskab har opført 37 almene boliger på grunden, hvor Rørbæk Skole tidligere lå. Boligerne, der varierer fra to til fire rum, er placeret omkring et grønt gårdrum.

I begyndelsen af september vil alle boliger i Rørbækhuse stå klar til indflytning, og en officiel indvielse med borgmester Simon Hansen er planlagt.

Sakskøbing Boligselskab er et alment boligselskab med mere end 600 boliger beliggende i og omkring Sakskøbing, Radsted og Guldborg. Boligselskabet administreres af Boligkontoret Danmark.

I Guldborgsund Kommune er der lige nu gang i almene boligprojekter med plads til 417 boliger, og der er planer om yderligere 480 boliger. Sidste år blev 272 almene boliger til gengæld revet ned.

Der er også private boligprojekter på vej, men planerne for havneområdet i Nykøbing Falster er stadig uklare. Den kommende kommuneplan sætter plads af til for eksempel parcelhuse, som der er stor efterspørgsel efter i Nykøbing Falster.

Befolkningen i kommunen bliver mindre og ældre, og mange vil gerne bo tæt på butikker, læger, kultur og transport. Behovet for almene boliger hænger ifælge kommunen sammen med den overordnede boligpolitik og planer om at gøre Nykøbing F. og andre centerbyer til attraktive steder at bo.

Tilmeld Nyhedsbrev