
Den tidligere direktør i FC København, Flemming Østergaard, også kendt som Don Ø, forsøger igen at sælge sin strandvejsvilla i Skodsborg.
Det skriver Boliga.
Ejendommen på Skodsborg Strandvej 124 er netop kommet på markedet med en udbudspris på 45 millioner kroner.
Villaen med navnet Kongshøj var også til salg sidste år, hvor prisen lød på 50 millioner kroner, men boligen blev senere taget af markedet. Nu er den tilbage med en lavere pris.
Ejendommen ligger på en grund på knap 1.800 kvadratmeter med direkte adgang til Øresund. Villaen er opført i 1974 og rummer 268 kvadratmeter fordelt på ni værelser. Derudover er der en kælder på 82 kvadratmeter og en garage.
Ifølge ejendomsmægleren Ivan Eltoft Nielsen, som har huset til salg, følger der noget af en udsigt med.
“For huset ligger højt i terrænet, omkring 25 meter. Højt betyder dyb horisont, og det er der her på skrænten ned til den private strand. Grunden er kuperet, og huset følger terrænet”, skriver mægleren.
Flemming Østergaard købte villaen i 1997 for omkring 7 millioner kroner. Ifølge Flemming Østergaard handler salget ikke om boligmarkedet, men om livssituationen. I et opslag beskriver han beslutningen som en af de sværeste i sit liv og fortæller, at huset har været rammen om mange minder med familie og venner gennem årene.
Skodsborg Strandvej er en af de mest eftertragtede adresser i Nordsjælland, hvor boligpriserne er steget markant gennem de seneste årtier.
“Skodsborg ligger mellem Øresund mod øst og skoven mod vest. At være klemt inde mellem vand, strand og skov, det er nu heller ikke så dårligt. Antallet af villaer er derfor begrænset, især på kystsiden, så det er et privilegie at bo ud til vandet i Skodsborg. Prisskiltene på dørene er også derefter”, skriver Ivan Eltoft Nielsen.






















