Ejendomsmægler: Boligmarkedet i stort spring frem

Sammenlignet med for et år siden går godt på boligmarkedet, lyder det fra ejendomsmæglerkæde, der gør status på første kvartal 2025.

Danske Bank og Homes Boligbrief for marts er klar, og dermed kan der gøres status over boligsalget i årets første tre måneder.

Interessen for at købe bolig fortsat er stor, og der handles til gode priser, lyder det i en pressemeddelelse fra ejendomsmæglerkæden.

– Salget er kommet rigtig godt i gang i årets første måneder. Det ligger i marts markant over sidste års salg, og trækker kvartalet op, siger boligmarkedsanalytiker i Home, Henrik Hauthorn Jensen.

På landsplan er antallet af solgte huse i Home steget med godt 9 procent opgjort som tre måneders glidende gennemsnit og sæsonkorrigeret.

Især lejlighederne har taget et tigerspring frem med en stigning i salget fra marts til marts på hele 63,5 procent.

– Efter at de nye boligskatteregler trådte i kraft ved indgangen til 2024, var der et vakuum i markedet efter nogle hektiske salgsmåneder op til årsskiftet. Det medvirker til det store hop i handlerne, samtidig med at interessen for at købe lejlighed – ikke mindst i hovedstaden – fortsat er stor, uddyber Henrik Hauthorn Jensen.

I Region Hovedstaden ligger lejlighedssalget i marts da også godt 87 procent over marts sidste år.

Også sommerhussalget er blomstret op i marts med næsten 35 procent flere handler på landsplan end i marts sidste år

Flere på fremvisninger

Købere på fremvisning er der også betydeligt flere af end for et år siden og lidt flere end det høje niveau for februar. Knap 12 procent flere så på huse, cirka 16 procent flere på lejligheder og over 19 procent flere var på fremvisning i et sommerhus, viser Home Boligbrief for marts.

Det lover ifølge Home umiddelbart godt for boligsalget de kommende måneder, da der typisk går et par måneder, fra køberne er på fremvisning, til de køber en bolig.

Den voldsomme økonomiske uro i verden i denne tid kan dog give folk ekstra overvejelser, vurderer han.

– Usikkerhed er aldrig godt for køb og salg af bolig, da det typisk kan få nogle til at afvente og se tiden an, siger Henrik Hauthorn Jensen.

Om der trækker mørke skyer sammen over boligmarkedet herhjemme efter Trumps told på verdenshandlen, er dog for tidligt at sige.

– Dansk økonomi er heldigvis meget stærk, og under corona, så vi faktisk, at boligsalget steg markant, stik imod de fleste forudsigelser, fremhæver han.

Udviklingen på boligmarkedet afhænger i høj grad af, hvordan renten på boliglån udvikler sig. Under Corona faldt renten markant.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling