
Politikerne i Dragør Kommune skal snart tage stilling til, om det historiske Badehotel skal bevares som hotel, eller om området kan omdannes til boliger.
Hotelejendommen ejes ifølge de offentlige registre af Martin Haugaard og Martin Almdal, der begge har bopæl i Schweiz.
Ejerne ønsker at ændre plangrundlaget, så der kan opføres 14 til 16 rækkehuse i to etager på grunden, men administrationen i Dragør Kommune anbefaler at fastholde den nuværende plan.
Badehotellet på Drogdensvej er omfattet af en lokalplan fra 2022, der giver mulighed for at udvide hotellet til op til 61 værelser. I dag rummer hotellet 32 værelser og er udpeget som bevaringsværdigt. Ejendommen ligger desuden i et område med høj kulturhistorisk værdi tæt på Dragør Gamle By.
Ejeren vurderer, at hotelprojektet ikke er økonomisk bæredygtigt. Gennem en længere periode har man været i seriøs dialog med potentielle hoteloperatører, antallet af værelser er for lavt til at tiltrække en hoteloperatør. Det vil kræve mindst 100 værelser, lyder det i en ansøgning, som rådgiveren 3RKøbenhavn har indsendt på vegne af ejerne.
Desuden er både parkering og kollektiv trafik utilstrækkelig. Samtidig gør krav i lokalplanen og bygningens tekniske tilstand, blandt andet med skadelige stoffer, projektet dyrt at gennemføre.

Der er allerede investeret betydelige midler i projektet, men ejeren vurderer, at det under de nuværende rammer ikke kan realiseres.
I stedet foreslås en boligudvikling med rækkehuse, som vurderes at være økonomisk mulig og kunne sikre en varig anvendelse af området. Skitseforslag fra Danielsen Architecture viser forskellige bebyggelsesplaner med op til 16 boliger på grunden.
Kommunens administration peger dog på, at bygningen har stor kulturhistorisk værdi og en markant placering ved kysten. En nedrivning vil efter deres vurdering forringe det historiske miljø. Samtidig fremhæves det, at der ikke findes andre hoteller i kommunen, og at planlægningsregler gør det vanskeligt at etablere nye hoteller andre steder.
Hvis politikerne åbner for boliger, peger administrationen på, at en ombygning af den eksisterende hovedbygning til boliger kan være et alternativ til nedrivning.
Sagen behandles i By, Miljø og Klimaudvalget i begyndelsen af maj, hvorefter den sendes videre til Økonomiudvalget og Kommunalbestyrelsen.





















