
København får et nyt internationalt centrum for investeringer i forsvarsteknologi.
Det sker, efter at Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) investerer 500 millioner kroner i DTCP Defence Fund I.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Danica, der samtidig investerer 375 millioner kroner i fonden, som samlet har rejst 3,4 milliarder kroner.
Som følge af investeringen åbner DTCP et nordisk hovedsæde i København i første halvår 2027. Kontoret skal blandt andet skabe tættere forbindelser til danske virksomheder og forskningsmiljøer.
– Det her er vores hidtil største forsvarsinvestering, som er med til at skabe en stærk fond, der investerer netop dér, hvor kapitalbehovet er størst, udtaler Peder Lundquist, administrerende direktør i EIFO.
– Det glæder mig, at DTCP etablerer sig med nordisk hovedkontor i Danmark og dermed kommer helt tæt på danske virksomheder.
Pengene skal blandt andet investeres i vækstvirksomheder inden for kunstig intelligens, cybersikkerhed, droner, satellitter og sikker kommunikation.
Fonden forventer at investere i 20-25 virksomheder. Mindst 75 procent af investeringerne skal placeres i Europa, mens resten kan gå til øvrige NATO-lande og nære allierede.
Investeringen er Danicas hidtil største forsvarsinvestering i unoterede virksomheder. Blandt de øvrige investerer er Porsche SE, Deutsche Telekom og den statsejede estiske venturefond-forvalter SmartCap.






















