H&M’s tidligere lager- og logistikcenter på 19.000 kvadratmeter skal have ny lejer eller sælges. Foto: EDC Erhverv Poul Erik Bech.
H&M’s tidligere lager- og logistikcenter på 19.000 kvadratmeter skal have ny lejer eller sælges. Foto: EDC Erhverv Poul Erik Bech.

H&M’s tidligere lager- og logistikcenter i Greve på knap 19.000 kvadratmeter er nu sat til udlejning.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra EDC International Poul Erik Bech, der skal stå for udlejningen af ejendommen, som ligger på Ventrupparken 7.

– Det skal da også for en god ordens skyld nævnes, at vi også er åbne for et muligt salg af ejendommen enten nu eller på sigt, når en længere lejekontrakt er indgået, udtaler Marcin Żurowski, der er logistikchef for H&M Europe.

Bygningen har siden år 2000 været ejet og anvendt af H&M som lager- og distributionscenter, men efter mange års drift er tiden nu kommet til, at andre virksomheder kan overtage faciliteterne.

Det samlede etageareal udgør godt 19.000 kvadratmeter på en grund på knap 41.000 kvadratmeter. Lagerarealet udgør hovedparten med cirka 16.700 kvadratmeter, mens administration og kontorer fylder lidt over 2.000 kvadratmeter fordelt på tre etager.

Helle Nielsen Ziersen, Head of EDC International Poul Erik Bech, påpeger, at Københavns Lufthavn er en halv time væk og broen til Sverige er tæt på.

– Samtidigt vil den kommende Femern Bælt-forbindelse styrke infrastrukturen markant og reducere transporttiden mellem Danmark og Nordtyskland, hvilket øger den langsigtede logistiske værdi, udtaler Helle Nielsen Ziersen.

Bygningen har en frihøjde på omkring 9,5 meter, store sammenhængende lagerarealer og tolv læsseporte, som understøtter et effektivt vareflow.

Den årlige leje inklusive drift ligger på lidt over 15 millioner kroner. Der er desuden mulighed for at udvide lagerkapaciteten inden for den gældende lokalplan.

Tilmeld Nyhedsbrev