
Dragør Kommune har godkendt en helhedsplan for et nyt erhvervsområde nord for byen.
Helhedsplanen har kommunen udarbejdet sammen med Aart Architects.
Området er omkring 29 hektar stort og skal rumme cirka 150.000 kvadratmeter nyt erhvervsareal. Kommunen vil især tiltrække mindre håndværksvirksomheder og lettere produktionsvirksomheder. Der kan blandt andet blive plads til værksteder, bygge- og anlægsvirksomheder, design, produktion og engroshandel.
Til gengæld skal lager- og logistikvirksomheder samt virksomheder med stort behov for tung trafik ikke være en del af området.
Formand for By-, Miljø- og Klimaudvalget, Nicolai Bertel Riber (S), påpegede på det seneste møde i kommunalbestyrelsen, at planen giver mulighed for vækst, udvikling og nye arbejdspladser i kommunen.
– Men vi gør det på en måde, hvor vi samtidig værner om de kvaliteter, der gør Dragør til noget helt særligt. Vi siger nej til tung logistik og store lagerkomplekser og ja til virksomheder, der passer ind i vores kommune, sagde udvalgsformanden.
Han understregede desuden, at der er opmærksomhed på bekymringer fra borgere i kommunen, og at alle får mulighed for at komme til orde i høringsperioden.
– Kommunalbestyrelsen har arbejdet målrettet for at finde en balance mellem erhvervsudvikling, landskab, klima og naboer. Og derfor er det skuffende, at lufthavnen allerede nu i sit høringssvar i praksis efterspørger en mere omfattende udviklingsmulighed, sagde Nicolai Bertel Riber.

Københavns Lufthavne er en af tre grundejere i området. De tre grundejere har haft mulighed for at komme med bemærkning, og lufthavnen kan i høringssvaret ikke bakke op om helhedsplanen, fremgår det.
Planen opdeler området i seks delområder og lægger op til fleksible grundstørrelser, så både mindre og mellemstore virksomheder kan etablere sig. Der er samtidig ambitioner om at skabe virksomhedsklynger inden for blandt andet grøn teknologi, bæredygtig produktion, energi og klimatilpasning.
Ryvej skal fungere som hovedadgang til området fra nord og efter planen udbygges til en tosporet vej. Samtidig skal krydset ved A. P. Møllers Allé, Kystvej og lufthavnens Sydvagt tilpasses. Kommunens trafikanalyser viser, at krydset kan få kapacitetsproblemer, og en mulig løsning er at flytte lufthavnens opmarchareal mod vest.
Regnvand skal håndteres lokalt med blandt andet regnvandsbassiner, grønne arealer og beplantningsbælter. Området skal desuden forbindes med stier, og den naturbeskyttede sø Køjevælen må ikke påvirkes negativt.

Byggeriet skal generelt være i én til tre etager og tage afsæt i det eksisterende erhvervsmiljø langs A. P. Møllers Allé.
Kommunen lægger op til varierede bygninger med forskellige facader, tagformer og bygningsvolumener. Højderne vil samtidig være begrænset af hensyn til både de omkringliggende boliger og flytrafikken.
Helhedsplanen er ikke juridisk bindende og giver ikke i sig selv ret til at bygge.
Før området kan udvikles, skal der blandt andet arbejdes videre med kommuneplanen, lokalplaner, trafik, forsyning, regnvand, arkæologi og jordbundsforhold.
Kommunalbestyrelsen har nu besluttet at sende helhedsplanen i mindst otte ugers offentlig høring. Der bliver også holdt et borgermøde i høringsperioden.
Når høringen er afsluttet, skal kommunen tage stilling til eventuelle ændringer, før helhedsplanen kan godkendes endeligt. Først derefter kan grundejerne gå videre med konkrete lokalplanforslag.






















