Investor vil omdanne nyindkøbte strøgejendomme i Hillerød til boliger

To markante strøgejendomme på Slotsgade er solgt til en investor, der vil undersøge mulighederne for at skabe flere lejligheder.

Parlar Ejendomsinvest køber ejendom på Slotsgade 20A i Hillerød af Herluf Trolles Ejendomme. Foto: EDC Erhverv Poul Erik Bech.
Parlar Ejendomsinvest køber ejendom på Slotsgade 20A i Hillerød af Herluf Trolles Ejendomme. Foto: EDC Erhverv Poul Erik Bech.

To centrale ejendomme på Slotsgade i Hillerød er blevet solgt for mere end 40 millioner kroner.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland, der har formidlet salget af ejendommene.

Ejendommene ligger over for hovedindgangen til Slotsarkaderne og rummer i dag både butikker, kontorer og boliger.

Den ene ejendom, Slotsgade 20A, er opført i 1990 og har et areal på 610 kvadratmeter plus kælder. Louis Nielsen er hovedlejer og har netop udvidet og ombygget sit lejemål. Ejendommen rummer desuden to boliger.

Naboejendommen på Slotsgade 22A er opført i 1835 og ombygget i 1992. Den er på 755 kvadratmeter plus kælder. Stueetagen er udlejet til Synoptik, som har haft adresse i ejendommen siden 1991, mens første sal blandt andet huser Danske Lægers Vaccinations Service. I 2016 blev en del af kontorarealet omdannet til en større bolig.

Køber er Parlar Ejendomsinvest, som vil beholde ejendommene som en langsigtet investering.

– Det er meget centralt beliggende ejendomme med stærke lejere og et attraktivt udviklingspotentiale, udtaler Erdal Parlar, direktør i Parlar Ejendomsinvest.

– Vi har ingen planer om større ændringer i år, men fra næste år vil vi undersøge mulighederne for at udvikle ejendommene yderligere, og etablere nye lejligheder, hvor det er tilladt. Efterspørgslen efter boliger i området omkring Slotsgade er stort. Det vil selvfølgelig ikke påvirke de nuværende lejere.

Parlar Ejendomsinvest køber ejendom på Slotsgade 22A i Hillerød af Herluf Trolles Ejendomme. Foto: EDC Erhverv Poul Erik Bech.
Parlar Ejendomsinvest køber ejendom på Slotsgade 22A i Hillerød af Herluf Trolles Ejendomme. Foto: EDC Erhverv Poul Erik Bech.

Sælger er Herluf Trolles Ejendomme, der har ejet ejendommene siden 2015.

– Markedet er kommet tilbage efter et par træge år, så det føltes som det rigtige tidspunkt at sælge, udtaler Jens Erik Gravengaard, direktør hos Herluf Trolles Ejendomme.

– Vi er samtidig i gang med at tilpasse vores ejendomsportefølje og reducere den en smule.

EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland oplever stigende interesse fra investorer for især boligudlejningsejendomme.

– Hillerød er et af Nordsjællands primære vækstcentre, udtaler Lisbeth Spindler, erhvervsmægler hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Nordsjælland.

– Byen oplever rekordhøj nettotilflytning, stor udviklingsaktivitet og massive investeringer i både infrastruktur og erhvervsliv. Det skaber høj efterspørgsel efter centralt beliggende ejendomme og boliger. Der er fortsat potentiale for at udvikle flere boliger i byen og området omkring Slotsgade.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev