ISS sikrer sig milliardaftale med staten

Kontrakten har en samlet værdi på omkring 1,5 milliard kroner og er dermed den største i ISS’ danske forretning.

ISS Danmark har vundet en af de største driftsaftaler inden for offentligt byggeri og ejendomsdrift i Danmark.

Med aftalen “Statens Facility Management 2026”, indgået med Bygningsstyrelsen, skal virksomheden fortsat stå for en bred vifte af service- og driftsopgaver på statens ejendomme, oplyses det i en pressemeddelelse.

Aftalen træder i kraft den 1. oktober 2026 og løber frem til april 2031. Den omfatter mere end 50 statslige institutioner fordelt på omkring 240 lokationer i hele landet, hvor over 18.000 ansatte har deres daglige gang.

Den årlige kontraktværdi overstiger 300 millioner kroner, hvilket giver en samlet værdi på omkring 1,5 milliard kroner og gør aftalen til den største i ISS’ danske forretning.

ISS skal levere ydelser som indvendig vedligehold, renhold, affaldshåndtering og drift af udearealer, hvilket er afgørende for at sikre funktionelle og værdifaste offentlige ejendomme.

– Bygningsstyrelsen er en særdeles vigtig kunde for os, og vi sætter stor pris på det stærke samarbejde, vi har opbygget siden 2019. Nu glæder vi os til at udfolde samarbejdet yderligere med den nye aftale, udtaler administrerene direktør Henrick Berendtsen fra ISS Danmark.

Ifølge Bygningsstyrelsen blev ISS valgt på baggrund af både pris og kvalitet, hvor særligt kvaliteten og en robust styringsmodel vejede tungt i evalueringen. Samtidig lægger den nye aftale op til et fortsat fokus på brugeroplevelse og stabil drift på tværs af statens bygningsportefølje.

Omkring 450 medarbejdere fra ISS skal levere ydelserne under kontrakten, som afløser den nuværende aftale fra 2019.

Tilmeld Nyhedsbrev