Selmer Gruppen skal bygge 84 nye boliger tæt ved Glumsø Sø. Det godkendte politikerne i byrådet Næstved på et møde den 26. februar 2025.
Det skriver kommunen i en pressemeddelelse.
Selmer Gruppen har dermed købt sig retten til at udvikle og opføre i alt 84 rækkehuse og etageboliger på grundene.
Borgmester i Næstved Kommune, Carsten Rasmussen (S), glæder sig over, at en privat udvikler vil bygge boliger Næstved Kommune.
– Der er i Næstved Kommune stor efterspørgsel på moderne rækkehuse og boliger til både familier og seniorer, og derfor er der god grund til at glæde sig over udsigten til 84 nye boliger i et attraktivt område i Glumsø. Det er helt i tråd med ambitionerne om øget bosætning i Næstved Kommune, hvilket skal bidrage til, at Næstved Kommune i 2035 runder 100.000 indbyggere, siger Carsten Rasmussen.
Projektet skal bidrage til den fortsatte vækst og udvikling af området i Glumsø.
– Vi er meget glade og stolte over at have vundet dette udbud, og ser frem til at skabe et nyt, attraktivt boligområde i Glumsø. Vores fokus vil være på at udvikle DGNB-certificerede og funktionelle boliger, der matcher efterspørgslen på moderne seniorvenlige- og familievenlige boliger i Næstved Kommune, siger partner og udviklingschef, Lasse Kauffeldt Kæseler fra Selmer Gruppen.
Hvis alt går vel, forventes det, at byggeriet kan påbegyndes i løbet af 2026 med de første boliger klar til indflytning i 2027.
Om projektet
- Forventet opførelse af 84 boliger på fem storparceller
- Antal boligetagemeter: 6.732 kvadratmeter
- Boligstørrelser: 68, 78, 91, og 98 kvadratmeter
- Udvikler/Investor: Selmer Gruppen
- Totalentreprenør: Selmer Byg
Kilde: Næstved Kommune.