Kollegium på Frederiksberg solgt for over 80 millioner

Nordjysk politiker køber kollegieejendom på Dyrlægevej på Frederiksberg af nordsjællandsk investor for mere end 80 millioner kroner.

En moderne kollegieejendom på Frederiksberg er solgt for mere end 80 millioner kroner.

Det fremgår af en pressemeddelelse fra EDC Erhverv Poul Erik Bech København, der har formidlet salget.

Ejendommen ligger på Dyrlægevej 15E, lige over for Københavns Universitets Frederiksberg Campus, og rummer 53 værelser.

Den blev opført i 2017 og har siden været udlejet til Housing Foundation Copenhagen, der tilbyder midlertidige boliger til internationale studerende og forskere.

– Vi oplever, at investorer i stigende grad har fokus på bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom­me med solide, in­sti­tu­tio­nel­le lejere. Det giver en attraktiv kombination af stabilt cashflow og lave ved­li­ge­hol­del­ses­om­kost­nin­ger, og den type investering er fortsat meget likvid, især i attraktive områder som Frederiksberg, udtaler Poul Randrup, Head of Capital Markets hos EDC Erhverv Poul Erik Bech København.

– Det er tydeligt, at mange investorer lige nu søger mod bo­li­g­ud­lej­nings­e­jen­dom­me, fordi de opleves som mere konjunk­tursta­bi­le end andre ejendomstyper, udtaler Lone Thuen, Senior Director, Capital Markets, EDC Erhverv Poul Erik Bech.

Den 2.130 kvadratmeter store ejendommen i fire-fem etager rummer boliger på mellem 31 og 43 kvadratmeter, alle med eget bad og trinettekøkken.

Derudover er der fællesfaciliteter som køkkener, terrasser og en stor tagterrasse samt cykelkælder, vaskeri og pulterrum i kælderen.

Ejendommen er handlet i en selskabshandel. Køber er ifølge de offentlige registre erhvervsmanden Ole Klitgård Friis, der er kandidat for Venstre til kommunalvalget i Aalborg, mens sælger er Knud Jørgensen fra Gentofte.

Tilmeld Nyhedsbrev