
Sund & Bælt har valgt at annullere to igangværende udbud som følge af forsinkelser på Femern Bælt-projektet.
Det ene udbud handler om etablering af jernbane og kørestrøm i Femern Bælt-tunnelen. Det andet udbud omfatter en kontrakt på et nyt betalingsanlæg, der både skal bruges ved Femern Bælt-tunnelen i Rødbyhavn og ved Storebæltsforbindelsen ved Halsskov.
Ifølge Sund & Bælt er Femern Bælt-tunnelen foreløbigt mindst to år forsinket. Forsinkelsen skyldes udfordringer med et specialfartøj, som skal bruges til at sænke tunnelelementerne ned på havbunden.
Når tunnelen bliver færdig senere end planlagt, bliver behovet for både betalingsanlæg og færdiggørelsen af jernbaneanlægget også udskudt.
Sund & Bælt vil nu udarbejde en ny tidsplan, når de første tunnelelementer er sænket ned til den 18 kilometer lange sænketunnel mellem Rødbyhavn og Puttgarden. De to kontrakter forventes genudbudt snarest muligt.
Stor interesse for nyt seniorbofællesskab ved Ebeltoft
Ifølge Århus Stiftstidende er et nyt seniorbofællesskab ved at tage form i naturområdet ved indkørslen til Ebeltoft. Projektet hedder Naturbo Ebeltoft og bliver opført af selskabet Egsmark Bakker, som ejes af Fabulas og HPD Byg.
Ifølge direktør Michael Eberhard er interessen stor. Ud af i alt 59 boliger er 49 allerede udlejet, og de første beboere flytter ind den 1. marts. Projektet har været undervejs i fem år, og byggeriet begyndte for ti måneder siden.
Naturbo Ebeltoft er målrettet seniorer over 50 år og består af boliger i forskellige størrelser med to, tre eller fire værelser. De fleste beboere er par og enlige kvinder, og der er fortsat enkelte ledige boliger tilbage.
Ved siden af seniorbofællesskabet er Fabulas desuden i gang med at opføre et plejehjem med plads til 64 beboere.
Tre unge iværksættere overtager drift af hotel i Odense
Et hotel ved banegården i Odense får fra den 1. marts navnet Nomad City Hotel, efter at tre unge iværksættere har overtaget driften.
Det skriver Fyens.dk.
De nye ejere er Noah Esmaeil Zadeh, Lukas Jensin og Jaspar Rugsted, som har indgået en tiårig lejekontrakt med ejeren, Mark Alexander Thompson.
Hotellet har 42 værelser og skal gennemgå en opgradering med nye møbler. Den største ændring bliver, at hotellet bliver fuldt automatiseret uden reception, så gæster selv skal tjekke ind og ud.
De tre iværksættere har samtidig overtaget et hotel på Frederiksberg med 63 værelser.
Kommune søger to nye projektledere til byggeprojekter
Skanderborg Kommune søger to projektledere til Team Anlæg i Anlæg og Ejendomme, som er kommunens centrale bygherreorganisation.
De nye projektledere skal stå for både projektering og udførelse af større og komplekse byggeprojekter og sikre fremdrift, økonomi, kvalitet og tidsplan. Arbejdet indebærer tæt samarbejde med blandt andet brugere, rådgivere, entreprenører og politiske interessenter.
Kommunen forventer, at ansøgerne har en teknisk uddannelse og mindst fem års erfaring med projektledelse i byggebranchen.
Ansøgningsfristen er den 9. marts, og forventet opstart er den 1. maj. Stillingerne er på 37 timer om ugen. Arbejdsstedet er Skanderborg Fælled.
Ejendomsmæglerdirektør advarer mod skat på boligsalg
Direktør i ejendomsmæglerkæden Brikk, Sebastian Beres, advarer mod et forslag fra udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) om at flytte boligbeskatningen fra den løbende ejendomsskat til en skat på gevinsten ved salg.
Ifølge Beres vil en sådan skat ramme almindelige familier, fordi boligen for mange er deres vigtigste opsparing. Han frygter samtidig, at en gevinstskat kan presse boligpriserne op, fordi sælgere vil forsøge at sende regningen videre til køberne, og fordi færre vil sælge, hvis gevinsten bliver mindre.
Han peger også på, at skatten kan gøre det dyrere at flytte ved jobskifte, skilsmisse eller sygdom og skabe mere bureaukrati, fordi det kan blive svært at dokumentere forbedringer og renoveringer gennem mange år.
Nye veje ved E45 Aarhus Nord – Trafikanter skal køre modsat det de plejer
Onsdag den 18. februar klokken 05.30 åbner Vejdirektoratet nye motorvejsramper i nordgående retning på E45 ved Motorvejskryds Aarhus Nord. Ændringen betyder, at trafikanter skal køre modsat af, hvad de hidtil har været vant til, når de skal mod Djurslandsmotorvejen og Hinnerup.
Fremover skal bilister mod Djurslandsmotorvejen holde til venstre, mens trafikanter mod Hinnerup og Søftenvej skal holde til højre. Den nuværende rampe lukker samtidig.
Omlægningen sker som led i udvidelsen af E45 med et ekstra spor og skal forbedre trafikafviklingen og trafiksikkerheden. Vejdirektoratet opfordrer bilister til at sænke farten og følge den nye skiltning.






















