Kort nyt: Informationsmøde om motorvejsudvidelse til 650 millioner

Politikere drøfter udvikling af 400-500 boliger i Jyllinge, flere danskere ser boligmarkedet som stor udfordring, og rejsegilde på domicilbyggeri i Esbjerg.

I første etape bliver Øresundsmotorvejen mellem afkørsel 20, København C, og afkørsel 17, Lufthavn V udvidet med ekstra spor og samtidig etableres der en parallel rampe mellem afkørsel 19, Ørestad, og afkørsel 20, København S. Illustration: Sund & Bælt.
I første etape bliver Øresundsmotorvejen mellem afkørsel 20, København C, og afkørsel 17, Lufthavn V udvidet med ekstra spor og samtidig etableres der en parallel rampe mellem afkørsel 19, Ørestad, og afkørsel 20, København S. Illustration: Sund & Bælt.

Sund & Bælt inviterer til informationsmøde om første etape af udvidelsen af Øresundsmotorvejen, der skal mindske trængslen på motorvejen på Amager.

Arbejdet begynder i april 2026 og omfatter ekstra spor mellem afkørsel 20 ved København C og afkørsel 17 ved Lufthavn Vest.

Samtidig etableres en parallel rampe mellem Ørestad og København S. Entreprenøren er Munck Havne & Anlæg.

Udvidelsen forventes gennemført i to etaper frem mod 2029. Den samlede anlægsudgift er anslået til omkring 650 millioner kroner.

Informationsmødet holdes den 25. marts 2026 klokken 17-19 på Hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers i Ørestad. Her vil Sund & Bælt præsentere projektet og den foreløbige tidsplan.

Alle interesserede er velkomne, men af pladshensyn beder Sund & Bælt om tilmelding senest den 20. marts 2026 her.


Boozt rykker ind i Krystallen

I begyndelsen af 2025 meldte den nordiske netbutik for tøj Boozt ud, at selskabet flytter sit hovedkontor til København og indtager kontorbygningen Krystallen på Kalvebod Brygge.

Virksomheden forventer at flytte ind i første kvartal 2026, oplyser Dades, som ejer ejendommen.

Krystallen ligger på adressen Under Krystallen 1 ved havnefronten i København. Bygningen blev opført i 2011 og er ejet af ejendomsselskabet Dades. Forud for indflytningen har ejeren gennemført en indvendig ombygning i 2025 med nye installationer, overflader og indretning, så bygningen passer til Boozts behov.

Kontorhuset rummer omkring 7.000 kvadratmeter fordelt på syv etager og er tegnet af Schmidt Hammer Lassen Architects. Bygningen er kendt for sin særlige konstruktion, hvor den løftes over jorden og kun hviler på tre punkter. Under bygningen ligger det offentlige byrum Under Krystallen, som dækker cirka 4.500 kvadratmeter.

Ifølge Boozts administrerende direktør, Hermann Haraldsson, giver placeringen i København adgang til et stærkt erhvervsmiljø, kvalificeret arbejdskraft og gode internationale forbindelser. Flytningen fra virksomhedens nuværende hovedkontor i Malmø skal samtidig understøtte selskabets næste vækstfase, mens Boozt fortsat bevarer sin tilknytning til Skåne.


Politikere drøfter udvikling af 400-500 boliger i Jyllinge

Plan- og Teknikudvalget i Roskilde Kommune har drøftet udviklingen af boligområdet Tornhøj i Jyllinge og arbejdet med Jyllinges Grønne Ring. Drøftelsen indgår i arbejdet med en samlet udviklings- og helhedsplan for området.

I kommuneplanen er der afsat omkring 13 hektar til byudvikling sydøst for Jyllinge med plads til op til 175 boliger og en ny daginstitution. Derudover er der udlagt cirka 11 hektar til senere etaper, så området på sigt kan rumme omkring 400 til 500 boliger.

Udviklingen skal ske efter princippet om én til én natur, hvor nye naturområder etableres i samme omfang som de arealer, der inddrages til byggeri. De nye naturområder skal indgå i den fremtidige grønne ring omkring Jyllinge.

På baggrund af drøftelsen vil forvaltningen udarbejde en tids- og procesplan for det videre arbejde, herunder hvordan lokalsamfundet kan inddrages i udviklingen.


Rejsegilde på domicilbyggeri i Esbjerg

Der var tirsdag rejsegilde på et nyt domicil til løftevirksomheden Harco Heavy Lifting i NorSea Erhvervspark i Måde i Esbjerg.

Råhuset til det 5.900 kvadratmeter store byggeri er nu rejst, skriver JyskeVestkysten.

Byggeriet omfatter en hal på 4.300 kvadratmeter og 1.600 kvadratmeter kontor og opføres i totalentreprise af KG Hansen. Hallen forventes klar til drift den 1. juli 2026, mens kontorerne står færdige tre måneder senere.

NorSea Denmark investerer et trecifret millionbeløb i byggeriet, der skal give Harco Heavy Lifting bedre plads til vækst. Virksomheden blev etableret i 2020, har knap 100 ansatte og omsatte senest for over 100 millioner kroner med et overskud på mere end 30 millioner kroner.

Det nye domicil skal samtidig styrke Esbjergs rolle som centrum for offshore vind.


Over 6 millioner kroner til nyt mødested i Roskilde

Boligselskabet Sjælland har modtaget 6,5 millioner kroner fra Nordea-fonden til udviklingen af Havehuset i Roskilde. Huset bliver et centralt samlingspunkt i byudviklingsprojektet Byens Haver, hvor boligområderne Æblehaven og Rønnebærparken omdannes til en ny grøn bydel.

Støtten skal bruges til at forbedre og videreudvikle det eksisterende havehus, så det kan fungere som mødested for aktiviteter, fællesskaber og sundhedstilbud tæt på beboernes hverdag. Projektet gennemføres i samarbejde mellem Boligselskabet Sjælland, Roskilde Kommune og lokale beboere.

Udviklingen af Havehuset løber fra 2026 til 2028 og er en del af den samlede omdannelse af bydelen, som forventes at fortsætte frem til 2032.


Flere danskere ser boligmarkedet som stor udfordring

Når danskerne sætter deres kryds ved folketingsvalget 2026, vægter forsvarssituationen højst. Det viser en ny undersøgelse fra Opinion for Svanemærket. Hele 45 procent har forsvarssituationen blandt de udfordringer, der vægter højst, hvor det blot var 28 procent i 2024, da en lignende undersøgelse blev gennemført.

Miljø og klimaforandringer fylder meget for 39 procent mod 52 procent. Boligmarkedet er blandt de store udfordringer for 9 procent af danskerne mod blot 6 procent i 2024. Endeligt peger kun 2 procent på veje og jernbaner som en af de store udfordringer mod 4 procent i 2024.


Tilmeld Nyhedsbrev