
Birch Ejendomme søger fem byggeledere til to store boligprojekter på Sjælland. Tre stillinger er til et etagebyggeri på Danasvej i Slagelse og to stillinger til et rækkehusprojekt i Fensmark. Opstart sker løbende fra juni til november.
I Slagelse skal der opføres 198 boliger fordelt på cirka 15.000 kvadratmeter i ni boligblokke på op til fem etager. Byggeriet forventes at starte i uge 32 og vare omkring to år.
I Fensmark skal der bygges 61 rækkehuse i ét plan på godt 5.130 kvadratmeter. Byggeriet forventes at gå i gang til sommer og vare lidt over ét år.
De nye byggeledere får ansvar for den daglige ledelse på byggepladsen og skal sikre fremdrift, kvalitet, sikkerhed og økonomi i samarbejde med underentreprenører og projektteam.
Midtjysk højhus skyder i vejret i vinterkulden

Byggeriet af Fredens Tårn i Silkeborg fortsætter trods vintervejr, skriver Midtjyllands Avis.
I sidste uge måtte arbejdet dog standses i fire dage på grund af kraftig blæst.
Nu er byggeriet igen i gang, og murstensfacaden kan allerede ses på første sal. Facaden består af færdige elementer med beton, isolering og mursten.
Tårnet bygges samtidig med en kommende boligkarré ved siden af.
Fredens Tårn ventes udvendigt færdigt i 2027, og hele Fredensgård-projektet skal efter planen stå færdigt i 2029.
Bag projektet med i alt 293 boliger står A. Enggaard i samarbejde med PKA og Sweco Architects.
Tandlæge med ejendomsportefølje til 77 millioner
Den sønderjyske tandlæge Mikkel Ro Larsen står ifølge ejendomsdata fra Resights registreret som ejer af ejendomme for omkring 76,9 millioner kroner.
Det skriver JyskeVestkysten.
Næsten halvdelen af ejendommene ligger i Tønder Kommune, hvor porteføljen har en samlet handelsværdi på over 36 millioner kroner og omfatter både boliger og erhverv. Flere af bygningerne står tomme, men avisen har ikke kunnet få en kommentar fra ejeren.
Samtidig er et nyt hotelprojekt på torvet i Tønder nu halvvejs færdigt, og ifølge projektets tovholder forventes hotellet at stå klar inden årets udgang.
Endnu et datacenter åbner på Sjælland
Netic, der er en del af Trifork-koncernen, har åbnet et nyt datacenter på en unavngiven adresse Sjælland.
Datacentret, DC7, skal styrke Danmarks digitale sikkerhed og sikre bedre beskyttelse af samfundskritisk informationsteknologi gennem fuld geografisk redundans mellem Øst- og Vestdanmark.
Ifølge Netic skyldes udvidelsen en stigende efterspørgsel fra især offentlige myndigheder og virksomheder med kritisk infrastruktur, der i højere grad ønsker drift og data på dansk jord.
– Med den nuværende geopolitiske situation er suverænitet blevet det absolut vigtigste krav i markedet. For os handler det ikke kun om, hvor serveren står fysisk; det handler om at give kunden kontrollen tilbage på både det juridiske, operationelle og tekniske niveau, udtaler Steen Jensen, administrerende direktør hos Netic.
Tekniq: Flere seniorer bliver på arbejdsmarkedet
Flere seniorer vælger at blive på arbejdsmarkedet, selv om de har nået eller passeret folkepensionsalderen. Det viser nye tal fra Jobindsats.dk.
Erhvervsorganisationen Tekniq glæder sig over udviklingen og peger på, at seniorernes erfaring er vigtig i en tid med mangel på arbejdskraft.
Tallene viser dog store lokale forskelle. I Region Midtjylland er 9,3 procent af borgerne over folkepensionsalderen i arbejde, mens tallet i Region Nordjylland er 8,2 procent. Lolland ligger lavest med 6,3 procent, mens Gentofte ligger højest med 12,9 procent.
Tekniq mener, at forskellene viser et potentiale for at fastholde endnu flere seniorer gennem økonomiske incitamenter som seniorpræmien.
Boligejere holder lidt igen med låneomlægninger i årets første måned
Boligejere viste i januar 2026 en lidt mindre interesse for at omlægge deres realkreditlån end året før. Det fremgår af nye tal fra Finans Danmark.
I alt blev der i januar indhentet 18.402 lånetilbud. Det er et fald på 3 procent sammenlignet med januar 2025. Heraf blev 10.276 tilbud givet til eksisterende boligejere, som enten ønskede at omlægge deres nuværende lån eller optage et tillægslån. Det svarer til et fald på 8 procent i forhold til samme måned sidste år.
Ifølge Finans Danmark stiger antallet af lånetilbud til omlægning typisk i januar, april, juli og oktober, fordi disse måneder er knyttet til opsigelsesfrister for boligejere, der vil indfri deres lån og omlægge det inden næste termin.
– Faldet kan hænge sammen med, at mange allerede omlagde deres lån i forbindelse med opsigelsesfristen i oktober. Samtidig har vi over en periode set flere indfrielser af 5 procents-lån, og derfor kan det være, at boligejere med disse lån også er blandt dem, der indhenter tilbud nu, udtaler Peter Jayaswal, underdirektør for realkredit, ejendomsfinansiering hos Finans Danmark.
Der er i øjeblikket omkring 80.000 udestående lån med 5 procents rente. Om det kan betale sig at indfri og omlægge, afhænger dog af den enkelte boligejers økonomi, lånets størrelse og hvor længe man forventer at blive boende.
Byggeaktiviteten faldt i fjerde kvartal
Byggeaktiviteten i Danmark gik tilbage i fjerde kvartal 2025, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Der blev påbegyndt 1,64 millioner kvadratmeter byggeri, hvilket er 9 procent mindre end kvartalet før.
Samtidig faldt det tilladte byggeri med 10 procent til 1,52 millioner kvadratmeter, mens det fuldførte byggeri faldt med 1 procent til 1,70 millioner kvadratmeter.
Boligbyggeriet blev også ramt. Antallet af fuldførte boliger faldt med 12 procent til 6.653, og både tilladt og påbegyndt boligbyggeri faldt med 18 procent. Der blev især bygget færre etageboliger, hvor antallet af påbegyndte boliger faldt med 42 procent.
Til gengæld steg fuldført erhvervsbyggeri med 9 procent til 629.000 kvadratmeter.






















