Kræftens Bekæmpelse tager den første spade i jorden til en ny kræftrådgivning ved Sjællands Universitetshospital i Køge den 1. december.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
Den nye bygning skal efter planen stå klar i slutningen af 2026. Flytningen sker samtidig med, at hospitalets specialiserede kræftbehandling overgår fra Roskilde Sygehus til Sjællands Universitetshospital.
– Det betyder, at vi er mere synlige med vores hjælp, og at vi kan fortsætte det tætte samarbejde med hospitalets ansatte, udtaler Jesper Fisker, der er administrerende direktør i Kræftens Bekæmpelse.
Den nye kræftrådgivning bliver på omtrent 840 kvadratmeter og bygges på en grund på 3.000 kvadratmeter.
Bygningen er tegnet af Claus Pryds Arkitekter, og C. C. Contractor står for byggeriet i totalentreprise.
Huset indrettes efter principperne for helende arkitektur og skal skabe rolige, trygge og harmoniske rammer for mennesker i kræftforløb, oplyser Kræftens Bekæmpelse.






















