Landinspektørfirma udvider ejerkredsen

Landinspektørfirma med base i Horsens udvider ejerkredsen med ny partner, og udnævner tre nye associerede partnere.

Ingeniør Salar Amin er indtrådt som partner i indehaverkredsen af landinspektørfirmaet Land & Plan den 1. januar 2026.

Det oplyser firmaet med base i Horsens i en pressemeddelelse.

Desuden er kort- og landmålingsteknikerne Albert Buliq og Søren Berg samt landinspektør Christian Øster Pedersen blevet optaget som associerede partnere.

– Det er dejligt at optage flere partnere som hver for sig har mange faglige og professionelle kompetencer, som vi kommer til at gøre mere brug af i fremtiden, udtaler administrerende direktør, landinspektør Jan Frederiksen fra Land & Plan.

Annonce

– Optagelsen kan også ses i lyset af et ønske om at sikre virksomhedens mangeårige virke med flere yngre kræfter. Alle nuværende partnere fortsætter længe endnu og sammen vil vi styrke vores profil og markedsandele.

Ifølge virksomhedsregistret består ejerkredsen foruden Salar Amin af Michael Højbak Jonasen, Haris Hajdarevic, Paul Martin Sørensen, Jan Boel Frederiksen, Hans Stougaard Andersen og Kasper Wohlert.

Virksomheden havde i 2024 en bruttofortjeneste på godt 30 millioner kroner, et resultat før skat på lidt over 10 millioner kroner og et overskud efter skat på knap 8 millioner kroner.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev