
Siden 2014 har Birch Ejendomme ifølge Midtjyllands Avis opført omkring 1.800 boliger i Silkeborg Kommune. Det svarer til mere end hvert fjerde nye hus i perioden.
Aktuelt har virksomheden yderligere 800 boliger i pipeline i den midtjyske kommune, der gennem der sidste 10 år er vokset med over 12.000 indbyggere.
Ifølge administrerende direktør Lars Bay-Smidt fra Birch Ejendomme er efterspørgslen på nye lejeboliger fortsat meget høj, og boligerne bliver som regel udlejet, før de står færdige.
Han påpeger, at Silkeborg er attraktiv, fordi kommunen både har gode forbindelser til de større østjyske byer, stærk efterspørgsel og et lavere prisniveau end Aarhus. Priserne på lejeboliger er dog højere end i sammenlignelig byer, fortæller han til Midtjyllands Avis.
– Afkastet er bedre end i andre byer. Det er uden sammenligning det bedste sted, siger Lars Bay-Smidt til avisen.
Birch Ejendomme holder sig ifølge direktøren til rækkehuse og etagebyggeri på op til seks etager og satser på at bygge boliger, som almindelige mennesker kan betale. Den strategi ser selskabet fortsat et stort potentiale i. Ikke mindst i Silkeborg, hvor der forventes fortsat vækst.
Birch Ejendomme blev grundlagt af René Birch, der begyndte med relativt billige rækkehuse i Silkeborg og omegn. Kombinationen af mindre boliger, stigende befolkningstal og åbningen af motorvejen mod Aarhus viste sig at være særdeles lukrativ.
I 2022 blev virksomheden solgt til kapitalfonden Aermont Capital for et milliardbeløb. I dag har Birch Ejendomme omkring 200 medarbejdere og arbejder på projekter over hele Danmark, men hovedkontoret ligger fortsat i Silkeborg.
Ejendomsudviklingsselskabet har blandt andet 225 boliger på tegnebrættet i Astrid Lindgrenskvarteret i Balle, ligesom selskabet er involveret i et projekt med 150 rækkehuse, kompakthuse og parcelhuse i Gødvad.



















