Den Horsens-baserede M+-koncern udvider sine aktiviteter med en investering i hotel- og restaurationsbranchen, oplyses det i en pressemeddelelse.
Koncernen har købt halvdelen af Dragsholm Slot-koncernen og bliver dermed medejer af både Dragsholm Slot og Jørgensens Hotel i Horsens.
Mads Bøttger beholder de resterende 50 procent af virksomheden og fortsætter som administrerende direktør. M+-koncernen bliver samtidig en aktiv partner i den videre drift og udvikling af de to historiske hoteller. Koncernen ejer allerede bygningen, hvor Jørgensens Hotel ligger, og det ændres ikke med handlen.
Ifølge M+ er investeringen langsigtet og skal skabe vækst uden at gå på kompromis med kulturarven.
– Dragsholm Slot er et helt unikt aktiv – både historisk og forretningsmæssigt. Det er en investering med potentiale for kommerciel vækst, udtaler bestyrelsesformand og ejer af M+-koncernen, Bettina Antitsch Mortensen.
– Samtidig er det afgørende for os, at udviklingen sker med respekt for stedets historie og kvalitet. Med investeringen ønsker vi at bidrage til en langsigtet udvikling, hvor drift, kvalitet, historiefortælling og økonomisk bæredygtighed går hånd i hånd – både på Dragsholm Slot og på Jørgensens Hotel i Horsens.
Mads Bøttger peger på, at den nye medejer tilfører erfaring med ejendomsudvikling og giver bedre muligheder for at udvikle Dragsholm Slot på længere sigt.
– Vores samarbejde med M+ om Jørgensens Hotel har cementeret, at vi har et værdifællesskab og fælles kærlighed til kulturarv, kvalitet og det lange sigte. M+ er en investor med solid erfaring inden for ejendomsdrift og -udvikling, og det er præcis den kompetence, der er behov for i den næste fase, udtaler Mads Bøttger.
Dragsholm Slot blev opført mellem 1181 og 1215 og regnes som Danmarks næstældste verdslige bygning, der stadig er i brug. Slottet har tidligere været bispeborg, kongeslot og baroni, inden Bøttger-familien overtog stedet i 1937 og senere omdannede det til hotel og restaurant.
I dag tiltrækker Dragsholm Slot både danske og udenlandske gæster. Slottet har en restaurant med en Michelin-stjerne og er medlem af den eksklusive hotel- og restaurantguide Relais & Châteaux.
Ud over hotel og restauranter rummer ejendommen blandt andet land- og skovbrug, slotspark, kirke, møde- og selskabslokaler samt en gårdbutik.






















