Helle Andersen, leder af for afdelingen Industri & Logistik hos Colliers i København. Foto: PR.
Helle Andersen, leder af for afdelingen Industri & Logistik hos Colliers i København. Foto: PR.
AnnonceTilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling

Den familieejede virksomhed Dandiag har haft adresse på Baldershøj 19 siden 2014, men efter ti år flytter virksomheden til større og mere moderne faciliteter i Hedehusene, hvor deres nyopførte hovedsæde stod færdigt i slutningen af 2024.

Ejendommen på Baldershøj er derfor blevet solgt, fremgår det af en pressemeddelelse fra Colliers, som har formidlet handlen.

Læs også: Greve Kommune sælger to store grunde til belgisk logistikudvikler

Køber af brugerejendommen er produktionsvirksomheden Gerstenberg Services, der leverer udstyr og reservedele til industrien. Virksomheden ser et strategisk potentiale i at udvide deres aktiviteter på Sjælland.

– Vi har længe ledt efter den rette ejendom, og Baldershøj 19 er et perfekt match, der understøtter vores fremtidige vækst, siger Jesper Andersen, der er administrerende direktør i Gerstenberg Services.

Læs også: Nye spor i sandet for industri- og logistikmarkedet

– Da vi er en virksomhed, som stort set er baseret på internationalt salg, er det vigtigt for os fortsat at være i en fornuftig afstand af Københavns lufthavn og Københavns centrum, når vi får besøgende fra hele verden. Endnu vigtigere er det, at vi er lykkedes med at finde en ejendom i kort afstand fra vores nuværende adresse i Brøndby, så vi sikrer, at vi kan fastholde alle vores dygtige medarbejdere.

Handlen er ikke tinglyst, men ejendommen er i den seneste årsrapport fra selskabet bag bogført til en værdi på knap 8 millioner kroner.

Attraktive rammer driver investorinteresse

Ejendomsmarkedet i “sydkorridoren” oplever ifølge Colliers fortsat vækst, og lejeniveauerne for sekundære ejendomme som denne inden for industri- og logistiksegmentet er steget med 60 procent over de seneste fem år.

Læs også: Duo køber industriejendom i Hedehusene

Stigende efterspørgsel på veldisponerede brugerejendomme betyder, at flere virksomheder er villige til at investere hurtigt for at sikre sig de bedste beliggenheder, lyder det fra erhvervsmæglervirksomheden.

– En kombination af forventede fortsatte lejestigninger og en forventning til at stadigt flere erhvervsområder i hovedstadsområdet vil blive konverteret til moderne boliger gør, at interessen fra virksomheder som ønsker at eje frem for at leje, er steget markant. Vi har oplevet en kraftig stigning i lejeniveauerne på denne type ejendomme, da den gode beliggenhed og mulighed for både kontor og industri er efterspurgt. Den ældre bygningsmasse er derfor stadig relevant i Storkøbenhavn, udtaler Helle Andersen, Head of Industrial and Logistics hos Colliers.

Tilmeld nyhedsbrevet fra Dansk Byudvikling