Miljøvurdering af næste etape af letbanen i Odense sættes i gang

Den næste etape af letbanen i Odense omfatter to strækninger på sammenlagt 5 kilometer. Nu skal der laves en VVM-redegørelse.

Odense Letbane. Foto: © Dansk Byudvikling.
Odense Letbane. Foto: Dansk Byudvikling.

Odense Byråd har besluttet at sætte gang i en miljøvurdering af udbygningen af Odense Letbane med en ny etape fra Seden via Vollsmose og ind mod byen.

Projektet blev politisk besluttet i 2024 og skal nu vurderes for sine konsekvenser for miljø og klima, før det kan gennemføres. Det besluttede politikerne på et byrådsmøde den 21. januar.

– Når store byudviklingsprojekter som for eksempel en letbane skal etableres, så har det jo en indvirkning på hele byen. Og derfor er det jo ordentligt og grundigt, at vi får belyst, hvad vil det have af konsekvenser i forhold til rigtigt mange parametre, sagde rådmand for Klima- og Miljøforvaltningen, Tim Vermund Andersen (S), på byrådsmødet.

Miljøvurderingen skal blandt andet se på trafik, støj, luft, natur, vand og byrum og skal sikre, at eventuelle negative virkninger bliver belyst og begrænset. Arbejdet begynder med en høring, hvor borgere og myndigheder kan komme med idéer og bemærkninger.

Annonce

Letbanen ventes at styrke sammenhængen i byen, skabe bedre mobilitet og danne grundlag for ny byudvikling omkring stationerne. Klima- og Miljøforvaltningen havde forud for byrådsmødet anbefalet at sætte processen i gang, hvilket ikke har økonomiske konsekvenser for kommunen.

Lars Christian Lilleholt (V) slog desuden fast, at der er udsigt til, at næste etape realisere.

– Valgets tale var meget klar: 21 ud af 29 byrådsmedlemmer ønsker mere letbane, og derfor er letbanen en realitet, sagde han på byrådsmødet.

Første etape af Odense Letbane til 3,6 milliarder kroner åbnede for passagerdrift den 28. maj 2022. Letbanestrækningen fra Hjallese i sydøst til Tarup i nordvest er 14,2 kilometer lang. I 2025 havde letbanen 7 millioner passagerer, hvilket svarer til 22.000 om dagen.

To nye strækninger

Odense Letbane. Kort: Cowi.
Odense Letbane. Kort: Cowi.

Anden etape omfatter to nye strækninger på i alt 5 kilometer.

Den ene strækning omfatter cirka 4,9 kilometer nye dobbeltspor mellem Seden og Korsløkke.

Den anden strækning udgør cirka 140 meter nye dobbeltspor, der starter ved krydset mellem Vestre Stationsvej og Vesterbro og følger Vesterbro mod øst til en ny station ud for Sukkerkogeriet.

Desuden skal der udarbejdes et nyt koncept for driften af letbanesystemet. Den nuværende linje 1 mellem Tarup Centeret og Hjallese skal suppleres med en ny linje 2 mellem Sukkerkogeriet og Seden og eventuelt med en ny linje 3, mellem Seden og Hjallese.

I 2020 og 2021 blev der således udarbejdet et skitseprojekt og gennemført en miljøkonsekvensvurdering af et projekt, der den gang omfattede en noget længere strækning, fra Seden til Odense Zoo.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev