J. Jensen Nedrivning forlader Nedrivningssektionen under Dansk Industri og melder sig som den første nedriver ind i Dansk Erhverv.
Det oplyser nedriveren i en pressemeddelelse.
Beslutningen er taget ud fra et ønske om at styrke kampen mod sort arbejde, hvidvask og uansvarlige praksisser i branchen, lyder det fra J. Jensen Nedrivning.
– Der er tidspunkter, hvor man er nødt til at gå først og stå lidt alene, hvis man vil rykke noget. Vi tror på, at det her skifte vil give os stærkere muligheder for at arbejde målrettet med de dagsordener, vi brænder for, siger Thomas Kolbeck Valbjørn, vicedirektør i J. Jensen Nedrivning.
Thomas Kolbeck Valbjørn og J. Jensen Nedrivning fremhæver især behovet for en mere effektiv og samlet indsats mod uregelmæssigheder i byggeriet.
– Vi ser udfordringer med sort arbejde og hvidvask, som kalder på konkrete, håndgribelige løsninger. Det kræver nye alliancer og et forum, hvor der er fokus og handlekraft – og det oplever vi i Dansk Erhverv, siger Thomas Kolbeck Valbjørn.
Bæredygtigt byggeri i praksis
J. Jensen genanvender i dag op mod 90 procent af alt nedrivningsaffald. Derfor glæder man sig over det nye samarbejde med Dansk Erhverv, der vil etablere et netværk for nedrivningsbranchen med fokus på grøn omstilling, ansvarlighed og innovation.
– Vi har stor respekt for det arbejde, der foregår i branchen. Vores valg handler ikke om afstand, men om retning. Vi vil gerne være med til at skubbe til udviklingen – og nogle gange kræver det, at man tager det første skridt selv, siger Thomas Kolbeck Valbjørn.
Han sender i samme ombæring en tak til Dansk Industri for mange års samarbejde.
Hos Dansk Erhverv byder administrerende direktør Brian Mikkelsen J. Jensen Nedrivning varmt velkommen og fremhæver virksomhedens grønne fremsyn og store fokus på at mindske ressourcetrækket i byggeriet.
– Virksomheden har i årevis sat barren højt med fokus på genbrug, miljøhensyn samt cirkulære løsninger og er et enestående eksempel på, hvordan traditionel byggeaktivitet og grøn omstilling går hånd i hånd, siger Brian Mikkelsen.