
Norconsult Danmark kom ud af første kvartal 2026 med vækst i både omsætning og indtjening, oplyses det i en pressemeddelelse.
Virksomheden omsatte for 130 millioner kroner i årets første tre måneder, hvilket er en stigning på 4 procent sammenlignet med samme periode sidste år.
Samtidig landede det justerede driftsresultat før af- og nedskrivninger på 8 millioner kroner, svarende til en margin på 6,2 procent.
– Vi oplever fortsat vækst i omsætningen trods et marked, der har været præget af usikkerhed i årets første måneder. Alligevel har vi formået at vinde vigtige opgaver, der giver et solidt udgangspunkt for resten af året, siger Jes Hansen, administrerende direktør.
Blandt de nye opgaver er en delaftale for Bygningsstyrelsen i Jylland samt rådgivning på nye faciliteter til Forsvaret og en ny dialyseafdeling på Horsens Regionshospital.
Jes Hansen tiltrådte som administrerende direktør den 1. maj og kommer med mere end 25 års erfaring fra rådgiverbranchen. Han skal nu stå i spidsen for næste fase af virksomhedens udvikling.
– Norconsult er en stærk virksomhed med et solidt fagligt fundament og dygtige medarbejdere. Der er allerede opnået meget, og vi står samtidig med et stort potentiale. Jeg ser frem til at bygge videre på det, der virker, og udvikle forretningen yderligere, siger Jes Hansen.
Målet er at styrke Norconsults position inden for blandt andet arkitektur, byggeri, geoteknik og miljø, samtidig med at virksomheden vil vokse inden for energi, infrastruktur og vand. Væksten skal både ske gennem udvikling af den eksisterende forretning og gennem opkøb, når det passer strategisk.
Samtidig vil virksomheden styrke sin lokale tilstedeværelse i hele landet. Ifølge Jes Hansen er nærhed til kunderne afgørende for både kvaliteten af rådgivningen og samarbejdet med kunderne.






















