
Norconsult Danmark har ansat Morten Larsen som ny afdelingsdirektør for virksomhedens miljø- og geotekniske afdeling med 65 medarbejdere.
Det oplyser virksomheden i en pressemeddelelse.
Ansættelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at styrke sin position inden for geoteknik og samtidig udvikle forretningen inden for miljø og bygningsmiljø.
– Vi har allerede en stærk og veldrevet forretning inden for miljø og geoteknik, og Morten passer perfekt ind i den rejse, vi er på, hvor vi målrettet arbejder på at tage en endnu stærkere position i markedet, udtaler Jes Hansen, administrerende direktør i Norconsult Danmark.
Norconsult arbejder med projekter fra de tidlige idéfaser til drift og leverer blandt andet jordbundsundersøgelser, miljøvurderinger og geoteknisk rådgivning. Det omfatter blandt andet funderings- og stabilitetsberegninger, håndtering af forurening og grundvand samt avancerede analyser af konstruktioner.
– Jobbet favner de kompetencer og discipliner, jeg selv har arbejdet med gennem de seneste mere end 20 år, udtaler Morten Larsen.
Morten Larsen har mere end 20 års erfaring inden for geoteknik og har arbejdet med både bygnings- og anlægsprojekter. Han har blandt andet beskæftiget sig med avancerede beregninger og en bred vifte af infrastrukturprojekter, hvilket skal bidrage til at udvide virksomhedens aktiviteter på området.























