Nordjyder går sammen i nyt ejendomsselskab

Nyt selskab vil investere i kvalitetsejendomme i de største danske byer med fokus på stabile og langsigtede afkast.

Torben Nielsen fra TN Udvikling. Foto: PR.
Torben Nielsen fra TN Udvikling. Foto: PR.

Et nyt ejendomsselskab med navnet Sigtuna er blevet stiftet af folkene bag udviklingsselskabet TN Udvikling og erhvervsmægleren Metropol Erhverv.

Det oplyser parterne ifølge Estate Media i en pressemeddelelse.

Sigtuna skal sammen med investorer opkøbe og udvikle kvalitetsejendomme i Danmark. Selskabet vil især fokusere på investeringer i København, Aarhus og Aalborg.

Bag selskabet står blandt andre Torben Nielsen fra TN Udvikling og Kim Christensen fra Metropol Erhverv.

– Vi har et rigtig stærkt setup, som gør os i stand til at se mulighederne i ejendomme og udvikle dem med henblik på at give investorerne et solidt langsigtet afkast, siger Torben Nielsen ifølge Estate Media.

Sigtuna arbejder efter en model, hvor selskabet først finder og analyserer attraktive ejendomme. Derefter inviteres udvalgte investorer med i projekterne, inden ejendommene bliver købt. Investorerne får samtidig indflydelse på de væsentlige beslutninger omkring ejendommene.

Sigtuna har desuden tilknyttet profiler som Henrik Walther Mogensen, tidligere frontfigur i Lærernes Pension, samt Lars Blaabjerg Christensen, der tidligere har arbejdet for pensionskassen P+.

TN Udvikling og Metropol Erhverv har tidligere gennemført ejendomsinvesteringer for omkring 1,5 milliarder kroner. Det omfatter blandt andet en ejendom på Banegårdspladsen i Aarhus, lejligheder i Carlsberg Byen og en kontorejendom på havnepromenaden i Aalborg, skriver Estate Media.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev