Den tidligere storfisker og milliardær Henning Kjeldsen er ifølge Nordjyske blevet politianmeldt efter en voldsom konflikt med en nabo.
Avisen er i besiddelse af videooptagelse, der dokumenterer en voldsom konfrontation med en nabo i Skagen.
På en videooptagelse ses og høres Kjeldsen blandt andet sige: “Jeg trækker indvoldene ud ad dit røvhul”. Da naboen siger, at man ikke må true folk, svarer Kjeldsen: “Jeg truer dig ikke. Jeg gennembanker dig”. Han tilføjer, at naboens kone ikke skal kunne kende ham.
Ifølge Nordjyskes oplysninger oprettede politiet en sag, efter at politiet blev bekendt med optagelserne. I anmeldelseskvitteringen er sagen registreret som »trussel på livet«.
Henning Kjeldsen bekræfter over for Nordjyske, at der har været en årelang konflikt med naboen.
– Og lige pludselig flyder bægeret over, siger Henning Kjeldsen til avisen, mens han kalder anmeldelsen for trusler for “noget pjat” og afviser, at han skulle have kastet en glaskaraffel mod nabohuset, sådan som Nordjyske har beskrevet.
Ifølge en opgørelse fra Nordjyske er Henning Kjeldsen den største ejendomsbesidder i Frederikshavn Kommune, hvor han ejer 89 ejendomme til en offentlig værdi af 174 millioner kroner. Langt de fleste af ejendommene ligger i Skagen, hvor han senest har åbnet et stort oplevelsescenter.






















