
Novo Nordisk vil i samarbejde med PLH Arkitekter at opføre en ny lager- og logistikbygning på sin ejendom i Måløv.
Derfor har et stort flertal i Klima- og Miljøudvalget i Ballerup Kommune nu besluttet at igangsætte arbejdet med en ny lokalplan, et kommuneplantillæg og tilhørende miljøvurderinger.
Den planlagte bygning bliver på cirka 8.500 etagemeter og skal rumme både lager og administration. Byggeriet opføres i tre etager med en maksimal bygningshøjde på 22 meter. Lagret skal bruges til pakning og opbevaring af medicin, som produceres i de eksisterende bygninger i området. For at sikre hurtig transport mellem produktion og lager ønsker virksomheden at etablere en intern vej.
Projektet afviger fra den gældende lokalplan på to centrale punkter. Bygningen er planlagt som en firkantet struktur i stedet for den krævede hesteskoform, og den ønskes placeret nord for en intern vej, hvor lokalplanen kræver placering syd for vejen. Disse forhold gør, at der ikke kan gives dispensation, og at en ny lokalplan er nødvendig.

Samtidig skal der udarbejdes både en miljøvurdering af planen og en miljøkonsekvensvurdering af selve projektet.
Det skyldes blandt andet hensynet til beskyttede dyrearter som spidssnudet frø og stor vandsalamander, der kan bevæge sig gennem området.
Den daglige trafik til bygningen forventes at være omkring 10 lastbiler, og projektet vil medføre cirka otte nye arbejdspladser, mens de øvrige medarbejdere flyttes internt. Parkering kan ske inden for de eksisterende faciliteter.
Planforslaget ventes fremlagt til politisk behandling i oktober 2026, sendt i offentlig høring i slutningen af 2026 og endeligt vedtaget i begyndelsen af 2027.























