Ny butik i udkanten af landsbyen giver markant højere CO2-udledning

Når indkøbsmuligheder placeres i udkanten af byen i stedet for i bymidten, stiger udledningen af CO2 markant, fordi biltrafikken øges.

Coop365 Discount. Foto: Dansk Byudvikling.
Coop365 Discount. Foto: Dansk Byudvikling.

Det har stor betydning for klimaet, hvor nye dagligvarebutikker placeres. Det skriver Realdania i en pressemeddelelse.

En ny undersøgelse viser, at en stor dagligvarebutik i udkanten af en landsby i gennemsnit medfører en ekstra CO2-udledning på 75 tons om året. Årsagen er især mere biltrafik, når kunderne får længere til indkøb.

Analysen er gennemført af Plan22+ i samarbejde med CK&CO og Artelia og ser på tre typiske valg i detailhandelsplanlægningen over en periode på 50 år.

Resultaterne peger klart på, at kundernes transport står for den største del af klimaaftrykket, når butikker placeres uden for bymidter og lokalcentre.

I landsbycasen viser beregningerne, at den nye butik tiltrækker kunder fra et større opland og overtager omsætning fra mindre butikker i både byen og nærliggende byer. I det konkrete eksempel har en dagligvarebutik i bymidten måttet lukke, hvilket tvinger kunderne til at køre længere.

Afstandene bliver så store, at bilen bliver det dominerende transportmiddel. Den ekstra udledning på 75 tons CO2 om året svarer til fem til seks gange rundt om jorden i benzin- eller dieselbil og mere end 35 gange rundt om jorden i elbil.

Til sammenligning viser analysen, at nye dagligvarebutikker i lokalcentre i en mellemstor by kun giver en begrænset stigning i CO2-udledningen. Her går eller cykler flere kunder til butikken, og den største klimabelastning stammer derfor fra selve byggeriet.

Ifølge Plan22+ understreger resultaterne, at fysisk planlægning er et vigtigt redskab i den grønne omstilling.

– Ud fra et klimaperspektiv bør kommunerne planlægge for nye butikker, hvor der er god tilgængelighed for både gående og cyklende, og det er typisk i bymidter og lokalcentre. En sådan planlægning vil samtidig understøtte et andet vigtigt mål for mange kommuner, nemlig liv i bymidten, udtaler Britt Vorgod Pedersen, sekretariatschef hos Plan22+.

Realdania peger på, at dagligvarebutikker spiller en central rolle for både byliv og klima. Det er et hensyn, som kommunerne bør tage med, når de i den kommende valgperiode drøfter planstrategier og kommuneplaner.

– En dagligvarebutik, der opføres et centralt sted i en by, kan både understøtte andre butikker, understøtte livet i byen, og nu ved vi også, at det giver en reduktion på flere tons CO2 om året. Det er værd at være opmærksom på, når kommunerne i den nye valgperiode skal drøfte planstrategi og kommuneplan, udtaler Mikkel Suell Henriques, projektchef i Realdania.

Undersøgelsen bygger blandt andet på data fra den Nationale Transportvaneundersøgelse, som viser, at indkøbsture udgør 19 procent af alle ture, og at omkring 60 procent sker i bil. Målt i kørte kilometer foregår hele 90 procent af indkøbstrafikken i bil, også på de korte ture.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev