Aktiviteten på det danske marked for erhvervsejendomme er fortsat lavere end sidste år.
Nye tal fra Erhvervsmæglernes Branchedata, et samarbejde mellem CBRE, Colliers, EDC Erhverv Poul Erik Bech, Newsec, Nordicals og Savills, viser, at både antallet af handler og den samlede transaktionsvolumen er faldet markant i årets første fire måneder.
Det skriver sammenslutningen af de store erhvervsmæglerfirmaer i en pressemeddelelse.
Den samlede transaktionsvolumen nåede 15,1 milliarder kroner fra januar til april 2026. Det er et fald på 34 procent sammenlignet med samme periode sidste år. I alt blev der gennemført 462 handler.
– Aktiviteten på markedet er år-til-dato fortsat mere afdæmpet end i 2025. Nedgangen skyldes en bred reduktion i antallet af handler på tværs af størrelser, udtaler administrerende direktør fra Colliers, Carsten Gørtz Petersen, på vegne af Erhvervsmæglernes Branchedata.
Alene i april blev der handlet erhvervsejendomme for 4 milliarder kroner, hvilket er omkring en tredjedel lavere end i april 2025. Der blev registreret 51 handler i måneden, og de største handler over 50 millioner kroner stod for hovedparten af omsætningen.
Boligejendomme var igen den mest handlede ejendomstype og stod for 45 procent af den samlede volumen i april. Samtidig fyldte hoteller usædvanligt meget på markedet med 44 procent af volumen. Den største handel var købet af 25hours Hotel Copenhagen i Indre By, som investeringsselskabet Urban Partners købte for 1,75 milliarder kroner.
Ifølge branchedataene skyldes den lavere aktivitet blandt andet færre store handler. Indtil videre er der kun registreret to handler over en halv milliard kroner i 2026 mod syv på samme tidspunkt sidste år.
– På den positive side ser vi dog en lang række eksempler på, at købere og sælgere ganske hurtigt når til enighed, når de rigtige aktiver kommer i markedet, udtaler Carsten Gørtz Petersen.
Danske investorer spiller samtidig en langt større rolle på markedet end tidligere. I april stod danske investorer for 78 procent af den samlede transaktionsvolumen, mens udenlandske investorer stod for 22 procent. For hele året indtil nu er danske investorers andel steget til 82,5 procent.
Branchen peger på, at usikkerhed om renter og internationale forhold fortsat får udenlandske investorer til at holde igen. Samtidig vurderes der stadig at være betydelig aktivitet under overfladen, som kan føre til flere handler senere på året.
De handlede ejendomstyper for april 2026 fordeler sig som følger:
Bolig: 45 procent
Hotel: 44 procent
Detail: 5 procent
Kontor: 4 procent
Industri og logistik: 2 procent
Kilde: Erhvervsmæglernes Branchedata.























