Nyt butiksområde skyder op i Nørresundby

To kæder har trukket sig fra projektet, men udvikleren i nye potentielle lejere. De første butikker åbner efter planen i sommeren 2027.

Der er nu for alvor kommet gang i byggeriet af Retailcenter Nørresundby ved Bouet, skriver Nordjyske.

Coop har overtaget projektet fra Innovater, mens HMC i totalentreprise varetager byggeopgaverne.

Kvickly, Jysk, Maxi Zoo og Burger King skal flytte ind i nye bygninger. Kvickly bliver samtidig kraftigt reduceret fra mere end 10.000 til omkring 4.000 kvadratmeter.

De eksisterende bygninger skal renoveres og blandt andre huse Elgiganten, Big Dollar, Ilva, Sport24 og Thansen. Renoveringen ventes at begynde i efteråret 2027 og være færdig sommeren 2028.

Normal og Kirppu har til gengæld trukket sig fra projektet. To lejemål står derfor fortsat ledige, mens Coop er i dialog med potentielle lejere.

– Der pågår en positiv dialog med potentielle lejere, men der ikke indgået aftaler på nuværende tidspunkt, siger pressechef i Coop, Jacob Lassen, til Nordjyske.

Projektet har gennem flere år mødt modstand fra blandt andre erhvervsdrivende i Nørresundby og købmænd i oplandet, som har frygtet, at centret vil trække kunder væk fra mindre byer og Aalborg midtby. En klage fra butikker og udlejere i Aalborg blev dog afvist af Planklagenævnet.

Hvis tidsplanen holder, åbner de første butikker i området, der også er kendt som City Nord, i sommeren 2027.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev