Panattoni bag nyt logistikprojekt i Ringsted

Med HPH Totalbyg som entreprenør står Panattoni bag udviklingen af Central Hub Ringsted med knap 13.000 kvadratmeter lager og logistik.

Amerikanske Panattoni udvikler med HPH Totalbyg som totalentreprenør en ny industri- og logistikejendom i Ringsted.

Den bliver bygget på en 26.800 kvadratmeter stor grund tæt på motorvej E20’s afkørsel 35 på Midtsjælland.

Det oplyser industri- og logistikudvikleren, der gik ind på det danske marked i 2023, i en pressemeddelelse.

Den nye ejendom med navnet Central Hub Ringsted vil rumme knap 13.000 kvadratmeter lager, godt 430 kvadratmeter kontor og næsten 570 kvadratmeter mezzanin.

Den kan huse én eller flere lejere og får 12 lastbilramper, to porte i terræn og 76 parkeringspladser, inklusive handicappladser og ladestandere til elbiler, med mulighed for udvidelse.

– Vi er meget glade for at have fået byggetilladelse til vores nye projekt i Ringsted, efter en god og konstruktiv proces med Ringsted Kommune, udtaler Jacob Widahl, administrerende direktør hos Panattoni Danmark.

– Byggeriet er nu i gang, og vi ser frem til at byde kommende lejere velkommen i en moderne, energieffektiv ejendom.

Projektet sigter mod DGNB Guld-certificering og inkluderer solceller på taget samt vilde, blomstrende planter for at fremme biodiversitet.

Ejendommen forventes klar til indflytning i juli 2026, og målgruppen er ifølge Panattoni virksomheder med høje ESG-krav og behov for moderne logistiklokaler nær Storkøbenhavn.

Ringsted har de seneste år oplevet kraftig vækst i industri- og logistiksektoren med over 136 hektar solgt jord til virksomheder, der ønsker en central placering.

Byen er også udpeget som det optimale sted for en fremtidig kombigodsterminal på grund af sin placering ved krydset mellem vigtige transportkorridorer.

Tilmeld Nyhedsbrev