Den tidligere byggedirektør Martin Thingstrup Odgaard, som blev kendt fra TV 2-dokumentaren Den Sorte Svane, er nu blevet kædet sammen med det omstridte byggeri Vonsild Bakke i Kolding.
Martin Thingstrup Odgaard blev i 2024 suspenderet fra 1927 Estate som konsekvens af TV 2-dokumentaren.
Ifølge Fagbladet 3F har hans navn været knyttet til murerfirmat Enterprise Nord, der i december stoppede med at udbetale løn til syv murere, hvilket førte til arbejdsnedlæggelse og stor kritik. Firmaet er senere blevet begæret konkurs af fagforeningen.
Fagbladet 3F har set mails, hvor Martin Thingstrup Odgaard sender kontraktforslag fra firmaet og angiver sig selv som kontaktperson. Også lokale fagforeningsfolk oplyser, at de flere gange er stødt på hans navn i forbindelse med byggeriet.
Martin Thingstrup Odgaard oplyser dog selv over for Fagbladet 3F, at han kun har hjulpet firmaets ejer, Petros Ahmadzadeh, med administrative opgaver.
– Det har været i en rådgivende funktion, og jeg har ikke haft ansvar eller noget at gøre med udbetaling af løn, skriver han.
Bygherre på Vonsild Bakke, Anders Horsbøl, oplyser, at han ikke var bekendt med Martin Thingstrup Odgaards rolle på byggepladsen. Han skriver, at entreprenørerne aldrig har oplyst dette, og at der nu er indført skærpet kontrol for at undgå lignende sager fremover.
Vonsild Bakke-projektet har tidligere været kritiseret for dårlige arbejdsforhold, ulovlig arbejdskraft og gentagne sager om manglende løn.






















