Politikere i Aarhus klar med 700 millioner til nye anlægsprojekter

Alle partier i Aarhus Byråd står bag ny politisk aftale, der fordeler knap 700 millioner kroner til nye anlægsprojekter. Aftalen er en tidlig tillægsaftale til efterårets budgetforhandlinger for 2026.

Aarhus Kommune er gennem de seneste 10 år vokset med over 47.000 indbyggere, så der aktuelt bo knap 374.000 i kommunen.

Der kommer flere arbejdspladser, og både det centrale Aarhus og oplandsbyerne oplever ifølge en pressemeddelelse fra kommunen stigende behov for gode dagtilbud, skoler, idrætsfaciliteter, mobilitet og grønne løsninger. Samtidig har flere borgere behov for særlig støtte.

Derfor er et enigt byråd enige om at afsætte knap 700 millioner kroner til store anlægsprojekter.

– Aftalen giver det største løft af breddeidrætten i nyere Aarhus-historie, så vi både kan få nye og renoverede idrætsfaciliteter til gavn for børn og voksne, udtaler kommunens borgmester Anders Winnerskjold (S).

Borgmesteren har også en god nyhed til ejendomsudviklere, der vil bygge i byen.

– Vi tager desuden vigtige skridt for at forbedre Aarhus’ boligmarked med en fokuseret indsats, der skal forkorte kommunens alt for lange sagsbehandlingstider på lokalplaner, oplyser borgmesteren.

Målet er, at 65 procent af alle lokalplaner inden udgangen af 2026 og 95 procent inden udgangen af 2027 skal have en maksimal sagsbehandlingstid på to år, fra en grundejer anmoder om en lokalplan.

Anlægsprojekterne omfatter blandt andet forbedringer i skolernes og dagtilbuddenes indeklima med renovering af lokaler, toiletforhold og skolekøkkener samt renovering af legepladser i børnehaver og vuggestuer. Aftalen finansierer derudover en ny specialskole for børn med særlige behov. Der afsættes 327 millioner kroner til skolen i Lisbjerg.

– Alle børn fortjener at gå i skole i gode rammer, der passer til deres behov. Det kræver, at vi investerer mere i folkeskolen. Det har vi gjort med denne anlægsaftale, hvor jeg er særligt glad for, at vi har fundet penge og plads til en ny specialskole i Lisbjerg, udtaler Thomas Medom, rådmand for Børn og Unge (SF).

Den kollektive transport, byens mobilitet og cykelstier får også et stort løft, ligesom der afsættes penge til Aarhus-bugten og klimasikring.

I forbindelse med byggeriet af det nye stadion i Kongelunden hæves puljen til uforudsete udgifter med yderligere 55 millioner kroner, så stadionprojektet nu er i balance.

Aftalen er fuldt finansieret og vil være et budgetforslag til efterårets budgetforhandlinger, hvor rådhusets partier normalt forhandler kommunens budget.

Tilmeld Nyhedsbrev