Bøg Madsen Ejendomme står bag et projekt med 66 nye lejligheder fordelt på to bygninger i op til seks etager og med et samlet etageareal på 7.000 kvadratmeter.
De kommende bolig skal opføres på en 8.960 kvadratmeter stor grund på Sølystvej 4 ved Nyborg Fjord.
Det var forventningen, at et lokalplanforslag for projektet ville blive sendt i otte ugers offentlig høring, da sagen var på dagsordenen i Teknik-, Plan- og Landdistriktsudvalget den 1. september, men i stedet blev sagen udsat, skriver Fyens.dk.
– Det handler ikke om store eller markante ændringer til selve indholdet, men om at sagen fremlægges helt skarpt for politikerne – i respekt for, at det er dem, der skal træffe en beslutning og står med ansvaret, siger kommunens chef for Teknik- og Miljø, Søren Ravn-Nielsen, til Fyens.dk.
Kommunen har udarbejdet en miljørapport, fordi det ikke kan udelukkes, at projektet ved Færgevej og Sølystvej får væsentlig betydning for blandt andet landskabet i området.
Planen skal ændre området fra erhvervsområde til boligområde. Samtidigt gives mulighed for at nedrive den bevaringsværdige ejendom, som Bøg Madsen Ejendomme i 2021 købte for 15 millioner kroner.
Sølyst er registreret med en mellem til høj bevaringsværdi. Hovedbygningen blev opført i 1887 som rekreationshjem for nødstedte kvinder. Fra 1957 blev bygningen brugt som alderdomshjem for døve frem til 1977, hvor DSB købte ejendommen og anvendte den til administration.
I 1997 blev Sølyst overtaget af det daværende Fyns Amt, som anvendte bygningen som døgninstitution, og i 2007 fik Nyborg Kommune overdraget ejendommen i forbindelse med kommunalreformen. I 2013 overgik hele ejendommen til erhvervsformål, men nu står ejendommen tom.
Ejendomsudvikleren står bag projektet i samarbejde med Juul Frost Arkitekter. Tidligere var det planen at bygge 75 lejligheder i nybyggeri i op til syv etager, men det projekt blev skudt ned af de lokale politikere.






















