Rapport: Njals Tårn er sikkert

Teknik- og Miljøforvaltningen har modtaget den endelige rapport, som analyserer bygningen Njals Tårns tilstand og sikkerhed.

Byggeriet af det omtalte højhus Njals Tårn på Faste Batteri Vej 78 kan muligvis snart genoptages.

En ny, endelig rapport fra Teknik- og Miljøforvaltningen bekræfter, at den 86 meter høje bygning i sin nuværende tilstand er sikker, men at nogle søjler på to etager ikke opfylder de lovmæssige byggetekniske krav. Disse søjler skal derfor forstærkes, før arbejdet kan fortsætte.

Det skriver Teknik- og Miljøforvaltningen i Københavns Kommune i en pressemeddelelse.

Byggeriet blev stoppet i 2020, efter at overborgmesteren modtog en anonym henvendelse, som satte spørgsmålstegn ved betonens kvalitet.

Siden da har forvaltningen gennemført en række omfattende undersøgelser, herunder boreprøver fra alle etager, trykprøvninger og ultralydsmålinger, for at få klarhed over bygningens tilstand.

Bryggens Bastion udvikles mellem Njalsgade og Øresunds Boulevard på Amager.
Bryggens Bastion udvikles mellem Njalsgade og Øresunds Boulevard på Amager.

– Det har været en meget lang proces, men det har været vigtigt med en grundig gennemgang af bygningen, udtaler teknik- og miljøborgmester i Københavns Kommune, Line Barfod (EL).

– Jeg er glad for, at byggeriet i sin nuværende tilstand er sikkert, og at vi har fået sat foden ned over for en bygherre, der ikke har levet op til sit ansvar.

– Byggeriet er fortsat standset, og nu skal bygherren sørge for, at byggeriet lever op til de sidste lovkrav, før det eventuelt kan fortsætte.

Forvaltningen forventer snart at godkende rapporten, hvorefter ansøger vil indsende en ansøgning om tilladelse til at forstærke søjlerne.

Det færdigbyggede Njals Tårn skal rumme omkring 115 boliger og 2.500 kvadratmeter erhverv fordelt på 23 etager, og nu kan byggeriet altså være på vej mod at blive genoptaget.

Tilmeld Nyhedsbrev