Regeringen vil gøre det lettere at bygge almene boliger i de store byer, hvor stigende bygge- og grundpriser har gjort det svært at få projekter til at hænge sammen.
Et nyt udspil lægger op til at hæve den såkaldte maksimumsgrænse for, hvor dyrt det må være at opføre alment byggeri.
I dag betyder loftet, at mange projekter i især Aarhus og hovedstadsområdet ikke kan realiseres.
Regeringen foreslår derfor at hæve maksimumbeløbet med 1 procent i hele landet og samtidig give kommuner i de dyreste områder mulighed for en ekstra forhøjelse på op til 20 procent.
Samtidig skal beløbet fremover reguleres hvert kvartal i stedet for én gang om året, så det følger markedsudviklingen tættere.
Forslaget ventes at gøre det muligt at opføre omkring 1.400 flere almene boliger om året – svarende til 10.000 til 14.000 nye boliger over ti år.
– Vi holder samtidig hånden under huslejen. Med den nye model giver vi kommunerne mulighed for at bygge dyrere dér, hvor det er nødvendigt – men uden at hele regningen ender hos lejerne. Det har været vigtigt for mig, at finde en løsning, der både får gang i byggeriet og sikrer en rimelig husleje, udtaler social- og boligminister Sophie Hæstorp Andersen (S).
Regeringen forventer, at ændringerne vil give nyt liv til det almene byggeri i byer, hvor mange i dag må opgive drømmen om en bolig til en rimelig pris.























