Der er nu afholdt rejsegilde på Irmahus, som både skal rumme kontorer og hotel. Foto: Anette Roien.
Der er nu afholdt rejsegilde på Irmahus, som både skal rumme kontorer og hotel. Foto: Anette Roien.

Der er nu blevet holdt rejsegilde på Irmahus på Aarhus Ø, hvor NCC opfører det markante hotel- og kontorbyggeri for bygherren Kilden & Hindby.

Bygningen er nu lukket, og arbejdet er rykket indenfor i den afsluttende fase, oplyser entreprenøren i en pressemeddelelse.

På byggepladsen er fokus især rettet mod det omfattende spaområde, som får en central placering i hotellet. Her etableres blandt andet en stor hamam, tre specialdesignede saunaer, dampbad samt ild- og isbade. I alt indrettes 21 særlige sparitualer. Samtidig færdiggøres kontorfaciliteterne, og de tekniske installationer testes og finjusteres.

Ifølge projektdirektør Morten Røjkjær fra NCC er byggeriet præget af en høj grad af kompleksitet. Materialer og designløsninger er unikke, og der har ikke været standardløsninger at læne sig op ad. Det har stillet store krav til både byggeledelse og fagentreprenører.

– For de fleste er det én gang i livet, at man opfører sådan et hus. Det har så mange specielle og eksklusive materialer. Det er fedt at lave noget, der ikke er i kategorien – det plejer vi. Så man er nødt til at møde ind med et frisk hoved og en positiv tilgang, udtaler Morten Røjkjær.

– Vores fagentreprenører fortjener kæmpe ros for deres tilgang til arbejdet. Uden dem havde det ikke kunnet lade sig gøre.

Irmahus er tegnet af BIG, som også har designet de specialfremstillede loftflader i hotellets ankomst- og lobbyområder. Væggene beklædes med nøje udvalgte finérmaterialer med integreret akustikregulering, og betonsøjler indpakkes i tegl i palmeforbandt. Gulvene udføres blandt andet i tegl, planker og specialfremstillet terrazzo.

Det svenske arkitektfirma Stylt Trampoli har stået for indretningen af hotellets værelser og publikumsområder, mens BIG har udarbejdet design og indretningsplaner for de øvrige dele af bygningen.

Når byggeriet står færdigt, åbner hotellet Hotel Bassin Seven med 342 hotelværelser, som Scandic skal stå for driften af. Hotellet får 2.000 kvadratmeter spa og wellness på etagerne fra 15. til 17. sal, skybar på 18. sal og en udsigtsterrasse på 19. sal. Terrassen kan nås via en udvendig trappe, der snor sig hele vejen fra gadeniveau til toppen af bygningen.

I stueetagen indrettes restaurant, café og mindre butikker. Derudover rummer Irmahus omkring 15.000 kvadratmeter erhverv, primært kontorer. Samlet omfatter byggeriet 37.000 kvadratmeter over terræn samt en parkeringskælder i to plan på cirka 8.600 kvadratmeter.

NCC er totalentreprenør på projektet, mens Rambøll er rådgivende ingeniør og Artelia varetager brandrådgivningen.

Tilmeld Nyhedsbrev