Det tidligere hospital i Hillerød kan blive omdannet til en helt ny bydel med omkring 1.000 boliger og op mod 2.500 indbyggere.
Det skriver SN.dk.
Det gamle hospital på Dyrehavevej 29 vil efter planen stå tomt, når sygehuset flyttes til Nyt Hospital Nordsjælland i 2028
Derfor vil Region Hovedstaden sælge den store grund for at bidrage til finansieringen af det nye hospital i Favrholm. Nybyggeriet har – som flere andre supersygehuse – haft svært ved at holde budgettet.
Hospitalsområdet rummer omkring 100.000 etagemeter, og en tidligere vurdering har anslået værdien til cirka 600 millioner kroner. Antallet af boliger, der i sidste ende kan opføres, afhænger dog af de rammer, som Hillerød Kommune fastlægger gennem en kommende lokalplan.
– Det er utroligt vigtigt, at trafikken i området kan bære det, der bygges til – og at der er plads på skoler, børnehaver og plejehjem til de mennesker, der flytter ind, siger borgmester i Hillerød, Christoffer Lorenzen (K), til SN.dk.
Han vil endnu ikke tage stilling til, hvor mange boliger der skal bygges, men han ser frem til den politiske debat om områdets fremtid og den historiske mulighed for at skabe en ny bydel.
Den gældende kommuneplan giver mulighed for en blanding af boliger, kontorer, serviceerhverv, offentlige institutioner, grønne områder og højteknologiske virksomheder. Der kan bygges i op til seks etager og med en bebyggelsesprocent på 105, hvilket svarer til den eksisterende bebyggelse på 100.000 kvadratmeter.
Retningslinjer i kommuneplanen fastlægger, at der skal udarbejdes en udviklingsplan, der tager afsæt i de eksisterende bevaringsværdier samt til arkitekturpolitikkens pejlemærker for god arkitektur, forud for en omdannelse og fortætning af hospitalet.
I forbindelse med udviklingsplanen skal den trafikale struktur i området vurderes, herunder parkeringsbehov. Desuden skal det vurderes, hvordan området kobles sammen med de grønne områder i nærheden.
Endeligt lægger kommuneplanen op til, at der skal bygges 100 almene boliger, men det vil borgmester Christoffer Lorenzen ifølge SN.dk ikke lægge sig fast på.
Repræsentanter fra regionen har i dag holdt møde med politikere fra Hillerød Kommune. Regionen lægger op til, at den kommende køber skal stå for udviklingen af området og udarbejde de konkrete planer.
I dag omfatter hospitalsområdet to institutioner, som kommunen har ansvar for: Dagtilbud Børnehjørnet og Stubbevang Skolen.
Dagtilbud Børnehjørnet har til huse i lejet bygning på hospitalet. Prognoser viser, at der kan være et fortsat behov for dagtilbud i området. Hvordan behovet for dagtilbud bedst imødekommes, bør ifølge Hillerød Kommunes forvaltning undersøges nærmere.
Stubbevang Skolen drives fra en ældre villa, der ligger på hospitalets matrikel. Skolen har til formål at undervise dag- eller døgnindlagte folkeskoleelever på hospitalet. Da der er behov for at opretholde Stubbevang Skolen, vil regionen, indtil det eventuelt bliver muligt at stille andre passende lokaler til rådighed, ikke medtage villaen i salget.























