Tidligere entreprenør har skiftet byggeriet ud med ejendomsinvesteringer

Han har allerede købt flere ejendomme i Esbjerg og omegn, og senest har den tidligere tømrermester købt et dækcenter ved havnen.

Erhvervsejendommen på Gammelby Ringvej 11 ved havnen i Esbjerg. Foto: Google Maps.
Erhvervsejendommen på Gammelby Ringvej 11 ved havnen i Esbjerg. Foto: Google Maps.

Den tidligere NemByg-ejer Jørgen Mathiasen fortsætter sit indtog på ejendomsmarkedet i Esbjerg, skriver JyskeVestkysten.

Tidligere i år købte han gennem JMAT Ejendomme erhvervsejendommen på Gammelby Ringvej 11 for 3 millioner kroner, og nu har han slået til igen.

Denne gang har hans selskab Mathiasen Ejendomme for lidt over 3 millioner kroner købt Taurusvej 16 ved Esbjerg Havn af AAV Dæk. Den 756 kvadratmeter store ejendom har i mange år huset Ahlmann Dæk og rummer værksted, lager og butik.

– Jeg har købt med den beliggenhed, fordi der jo bare er gang i havnen. Jeg synes, det er en topbeliggenhed, hvor ejendommene ikke er på lejet grund, siger Jørgen Mathiasen til JyskeVestkysten.

Ifølge erhvervsmægler Lene Roesen fra Nordicals Esbjerg, som har formidlet salget, var der flere interesserede købere, og handlen blev hurtigt gennemført.

Jørgen Mathiasen overtog i 2006  Nem Huse fra sin far og var senere med til at udvikle virksomheden til en stor entreprenørforretning. NemByg blev siden solgt til Enemærke & Petersen, som i dag er en del af MT Højgaard Danmark.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev