Det Arne Jacobsen-tegnede røgeri i Havnebyen på Sjællands Odde skal omdannes til ferieboliger. Illustration: Arkitekterne Fuglehuset.
Det Arne Jacobsen-tegnede røgeri i Havnebyen på Sjællands Odde skal omdannes til ferieboliger. Illustration: Arkitekterne Fuglehuset.

Det omdiskuterede projekt med ferieboliger ved det ikoniske Røgeri i Havnebyen på Sjællands Odde er igen blevet justeret efter politisk kritik, skriver SN.dk.

Et flertal i byrådet sendte tidligere sagen tilbage til fornyet behandling, fordi der var for mange uafklarede spørgsmål om både projektets indhold og sagsforløbet.

Der var eller stor begejstring blandt politikerne i Odsherred Kommune, da en lokalplan for projektet blev sendt i høring i oktober 2025.

Den seneste udgave af projektet indebærer, at antallet af ferieboliger reduceres fra 40 til 38, samtidig med at den maksimale bygningshøjde sænkes fra 8,5 til 7,5 meter.

– Man skulle se om man kunne lave nogle ændringer som tilgodeså nogle af de bekymringer der var, uden at den skulle i en ud af en fornyet høring, siger formand for erhvervsudvalget, Karina Vincentz fra Nyt Odsherred, til SN.dk.

– De ændringer, der er nu, kan imødekomme det krav, og udvikleren har sagt, at kunne han godt acceptere ændringerne.

Sagen har været undervejs i flere år og er blevet ændret flere gange. Da byrådet i 2023 besluttede at arbejde videre med planerne, omfattede projektet 36 ferieboliger.

Siden blev det udvidet, og flere ændringer blev gennemført i 2025 uden en særskilt politisk godkendelse. Det har udløst kritik, og kommunens jurister undersøger fortsat, om det bør få betydning for den videre proces.

Ferieboligprojektet har udviklet sig til en af de mest omdiskuterede sager i kommunen,men et flertal i Erhvervsudvalget har nu sendt den reviderede plan videre til behandling i økonomiudvalget og byrådet senere på måneden.

Røgeriet ejes af Steen Henriksen som derudover har allieret sig med Hørlyck Entreprise og Arkitekterne Fuglehuset i forbindelse med udviklingen.

Projektet er blandt ni projekter, der har fået en særlig forsøgstilladelse.

AnnonceTilmeld Nyhedsbrev