Kommunalbestyrelsen i Hedensted har nu givet grønt lys til opførelsen af 18 nye lejeboliger i Søborgparken i Glud.
Projektet, som Juelsmindehalvøens Almene Boligselskab af 1946 (JAB) står bag, kommer til at bestå af seks familieboliger og tolv ældreboliger. Projektet løber op i godt 48 millioner kroner.
– Der er et stort ønske om lejeboliger i Glud, og Juelsmindehalvøens Almene Boligselskab har i længere tid været i dialog med lokalrådet i Glud, sagde formand for Udvalget for Vækst & Klima, Lars Poulsen (V), på kommunalbestyrelsesmødet, hvor den samlede anskaffelsessum for projektet blev godkendt.
Planerne for Søborgparken har været undervejs i flere år. Oprindeligt var der lagt op til 36 boliger, men på grund af udfordringer med det 14.300 kvadratmeter store areal er projektet blevet halveret til de 18 boliger, der nu er godkendt.
Samtidig er byggeriets samlede boligareal skåret ned fra knap 3.500 kvadratmeter til godt 1.800 kvadratmeter.
Byggeriet skal placeres på hjørnet af Nordbakken og Søborgvej, hvor området i forvejen er udlagt til tæt og lav bebyggelse.
Boligerne bliver mellem 90 og 114 kvadratmeter store. De fire største familieboliger bliver på 114 kvadratmeter med en husleje på 9.605 kroner om måneden, mens de mindste ældreboliger på 90 kvadratmeter får en husleje på 7.583 kroner.
Med beslutningen kan JAB nu gå videre med planerne, der skal imødekomme den store efterspørgsel på lejeboliger i Glud.
Det almene boligselskab har i forbindelse med projektet allieret sig med Erik Arkitekter og ingeniører fra Viggo Madsen A/S.























